رپرتاژ

چطور با خرید ملک اقامت ترکیه را دریافت کنید؟

ترکیه یکی از محبوب ترین کشورها نزد متقاضیان ایرانی است چون ترکیه از لحاظ فرهنگی بسیار به ایران نزدیک بوده و به دلیل روابط خوبی که با کشورهای اروپایی دارد، می تواند بستری مناسب برای تجارت نیز فراهم کند. بنابراین بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند اما شرایط، امکانات و سرمایه اولیه آن ها به اندازه ای نیست که بتوانند به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند، در اکثر مواقع کشور ترکیه را انتخاب می کنند. بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که سخت گیری های خاصی برای مهاجران ایرانی دارند، کشور ترکیه بستر مناسبی برای انواع روش های مهاجرتی خصوصاً سرمایه گذاری توسط متقاضیان خارجی را فراهم کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از بهترین روش های مهاجرتی برای متقاضیان ایرانی است. به عنوان یک سرمایه گذار خارجی، از روش های مختلفی می توانید در این کشور سرمایه گذاری کرده و در نهایت برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه از جمله مهم ترین روش های سرمایه گذاری هستند که به اقامت دائم ترکیه منجر می شوند. این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی به سرمایه گذاران خارجی اقامت دائم از طریق خرید ملک را اعطا نمی کنند.

اقامت ترکیه با خرید ملک از جمله محبوب ترین روش های سرمایه گذاری است که اکثر ایرانیان برای مهاجرت به این کشور انتخاب می کنند. اما آیا خرید ملک در ترکیه دارای شرایط خاصی است؟ به عنوان سرمایه گذار باید چقدر تمکن مالی داشته باشید تا موفق به خرید املاک در ترکیه شوید؟ هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به ایران چقدر خواهد بود؟ آیا مهاجرت سرمایه گذاری شما به این کشور می تواند آینده ای روشن برای شما و خانواده تان رقم بزند؟

خرید ملک در ترکیه

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اولین مرحله از خرید ملک در ترکیه انتخاب خانه مورد نظر است. در نتیجه برای این کار باید یک سفر کوتاه  مدت یا توریستی به ترکیه داشته و به کمک مجموعه های مشاور املاک از ملک های مختلف بازدید کنید. املاک مختلف در ترکیه شامل برج های مسکونی یا مجتمع های بزرگ و آپارتمان های معمولی هستند. برج  های مسکونی معمولاً در مناطق مشخصی از شهر احداث شده و هزینه بالاتری در مقایسه با آپارتمان های معمولی دارند. اما نوساز بودن، امکانات رفاهی سطح بالا و کیفیت ساخت برج های مسکونی در قیاس با آپارتمان ها و خانه های معمولی سطح شهر کیفیت بالاتری دارد. از طرفی زمانی که قصد خرید املاک در برج های مسکونی را دارید، زمان کمتری از شما برای بازدید خانه صرف خواهد شد. چون معمولاً این نوع از املاک در برخی از مناطق شهر متمرکز هستند و در نتیجه رفت و آمد و هزینه حمل و نقل شما کاهش پیدا می کند.

شما با توجه به سرمایه اولیه، نیازها و خواسته های خود می توانید یکی از املاک برج های مسکونی یا آپارتمان های معمولی داخل شهر را انتخاب کنید. اما آیا می دانید حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟ آیا قیمت خانه در ترکیه بیشتر از قیمت خانه در ایران خواهد بود؟ ملکی که در ترکیه خریداری می کنید باید ویژگی های خاصی داشته باشند؟ آیا محدودیتی در انتخاب شهر برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

از لحاظ قانونی، شما به عنوان سرمایه گذار برای حداقل سرمایه جهت خرید ملک در ترکیه هیچ گونه محدودیتی ندارید. با فرض اینکه حداقل قیمت ملک در ترکیه متر مربعی ۳ هزار لیر باشد، برای خرید یک خانه ۵۰ متری به ۲۵۰ هزار لیر نیاز دارید. با فرض اینکه قیمت لیر ترکیه ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان باشد، قیمت همان خانه در ایران حدود یک میلیارد تومان خواهد بود. اما با همین مبلغ می توانید یک خانه در یکی از محلات نسبتاً خوب ترکیه را تهیه کنید.

 

مراحل اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، باید مدت مشخصی در این کشور اقامت داشته باشید. اگر هدف شما از خرید ملک در ترکیه تنها سرمایه گذاری است، بنابراین محدودیتی یا اجباری در خصوص اقامت در این کشور نخواهید داشت و می توانید سالانه به مدت حداقل یک ماه در این کشور مقیم شوید. اما اگر هدف شما از خرید ملک در ترکیه دریافت اقامت دائم این کشور است، باید در طول ۱۲ ماه سال حدود ۱۱ ماه را در این کشور اقامت داشته باشید. تنها در این شرایط است که پس از ۵ سال اقامت موقت می توانید برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

فرآیند خرید ملک در ترکیه می تواند اندکی زمان بر باشد، آن هم در شرایطی که شما با قوانین و پروسه این کار آشنا نباشید. بنابراین لازم است تا در این شرایط با یک مشاور املاک با یک وکیل مهاجرتی در ارتباط باشید تا در صورت لزوم شما را راهنمایی کند. یکی از مهمترین مراحل خرید ملک در ترکیه، انتخاب ملک و بازدید از آن است. زمانی که خانه مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید کارشناس شهرداری ترکیه، ملک مورد نظر را قیمت گذاری کند. پس از قیمت گذاری باید مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به حساب مالک واریز کنید. بنابراین باید یک حساب بین المللی یا حساب بانکی در ترکیه داشته باشید. به منظور افتتاح حساب نیز باید مراحل مختلفی را طی کنید که در این شرایط وکیل مهاجرتی می تواند شما را راهنمایی کند. پس از انتقال سند نیز باید تمام وجه را به حساب مالک واریز کنید. پس از یک هفته، سند به نام شما صادر شده و به منظور دریافت اقامت باید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید.

 

از دیگر هزینه های لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می توان به هزینه محضری کردن پاسپورت، هزینه انتقال سند از فروشنده به خریدار، هزینه عوارض شهرداری، هزینه بیمه، کمیسیون مشاور املاک و هزینه خاک اشاره کرد. هر کدام از این موارد با توجه به مبلغ کل ملک خریداری شده، متفاوت خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی در حوزه خرید ملک در ترکیه مقاله اقامت ترکیه با خرید ملک را که ما برای تدوین این مقاله از آن به عنوان یک منبع مرجع و کامل استفاده کردیم مطالعه کرده و در صورتی که برای ارزیابی شرایط خودداری نیازمند مشاوره هستید با کارشناسان خبره موسسه حقوقی سروش فردا زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید. این موسسه می تواند در حوزه انتخاب ملک، مراحل قانونی و در نهایت اقامت ترکیه راهنمای شما باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا