اخبار خودروگروه های خودروسازی

کامیون و کمپرسی‌های ۱۹ و ۲۸ تن شایان دیزل تا بهمن ماه به تولید می‌رسد

کامیون و کمپرسی‌های ۱۹ و ۲۸ تن شایان دیزل تا بهمن ماه به تولید می‌رسد

رئیس هیات مدیره شرکت شایان‌دیزل تولید کامیون و کمپرسی‌های ۱۹ و ۲۸ تن را از برنامه‌های این شرکت اعلام کرد و گفت: تاکنون مراحل همولوگیشن دو محصول باری و کمپرسی‌های ۱۹ و ۲۸ تن شایان‌دیزل به اتمام رسیده‌است و مراحل پروتوتایپ و سمپل آن‌ها نیز درحال انجام است و با واردات تعدادی از این محصولات به‌صورت سی کی دی، پیش‌بینی می‌شود تا بهمن ماه به تولید برسند.

حمید تقی‌زاد، با بیان این مطلب و همچنین در ادامه تشریح برنامه‌های توسعه محصول، از قرارداد با یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا برای تولید نوعی از کامیونت جدید در شایان‌دیزل خبر داد و افزود: در قرارداد با یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه خودروهای تجاری، در آینده نزدیک کامیونت‌های ۵ تن، ۸ تن و ۱۰ تن را به شرط رفع مشکلات تخصیص ارز تولید خواهیم کرد.

وی همچنین شرکت شایان‌دیزل را اولین شرکت خودروساز تجاری کشور در تولید خودروهای نسل جدید اعلام کرد و گفت: شرکت شایان‌دیزل ظرف چند سال تلاش، امروز در رده بزرگ‌ترین خودروسازان تجاری کشور قرار گرفته‌است. این شرکت در سال ۱۴۰۱ که اوضاع شرکت‌های خودروساز بهتر بود، توانست ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه کشنده تجاری تولید کند و پس از ایران خودرو دیزل موفق به کسب عنوان دومین خودروساز برتر تجاری در کشور شود اما هم‌اکنون این شرکت در تولید خودروهای نسل جدید، اولین شرکت خودروساز تجاری کشور محسوب می‌شود.

سهامدار و رئیس هیات مدیره شرکت شایان‌دیزل در ادامه به تاثیر مشکلات و موانع خودروسازان تجاری در قفل شدن جریان تولید در سال جاری اشاره و اظهار داشت: در سال گذشته تولید شرکت شایان‌دیزل روزانه ۱۲ تا ۱۵ دستگاه بود به طوری که شرکت در سال ۱۴۰۱ توانست ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه محصول تولید کند اما در سال جاری تولید شرکت به دلیل مشکلات با افت همراه و به ۶۹۰ دستگاه رسیده است گر چه ۴۵۰ دستگاه از آمار فعلی مربوط به سال گذشته است که امسال تولید شده ‌است.

استانداردهای اجباری و غیرمعمولی که با صرف منابع ملی به هدر می‌روند!

تقی زاد همچنین به چالش استانداردهای اجباری و غیر معمول ۸۵ گانه خودروسازان اشاره و تاکید کرد: در شرایطی خودروسازان را مجبور می‌کنند که استانداردهای ۸۵ گانه اروپا را در ایران پاس کنند که نه در اروپا هستیم و نه جاده‌ها و سوخت اروپا را داریم.

وی افزود: ضمن احترام به همه متولیان حوزه تدوین استانداردها در کشور، متاسفانه با الزامات استانداردی، شرکت‌های خودروساز مجبور به اجرای استاندارد آلایندگی یورو۶ می‌شوند و بر همین اساس شرکت‌ها نیز ناگزیر به واردات محصولات با موتور یورو ۶ هستند که مسلما هزینه بیشتری را به تولید کننده و مصرف کننده تحمیل می‌کند در حالی که سوخت مناسب با استاندارد یورو ۶ در کشور وجود ندارد.

به گفته وی الزامات استانداردی غیرقابل اجرا در کشور باعث می‌شود که به رغم صرف هزینه‌های بالا، موتور یورو ۶ دانگرید و به یورو۲ تبدیل شود و آلایندگی آن نیز بیشتر شود و ۲ هزار دلاری که از منابع ملی صرف شده است با دانگرید موتور به استاندارد پایین‌تر، عملا هدر برود.

رئیس هیات مدیره شرکت شایان دیزل همچنین به الزام نصب دی پی اف بر روی محصولات به منظور کاهش آلایندگی کمتر سوخت در خودروهای تجاری اشاره و بیان کرد: برای اینکه آلایندگی سوخت مصرفی خودروها کم شود شرکت‌ها ناگزیر با هزینه‌ای در حدود هزار و ۸۰۰ دلار دی پی اف را نصب و وارد کشور می‌کنند اما متاسفانه با ایجاد چهار سوراخ بر روی دی پی اف در اولین نمایندگی، عملا نصب آن هیچ فایده‌ای در کاهش آلایندگی سوخت نداشته و به اصطلاح دانگرید می‌شود.

تقی‌زاد در ادامه به بررسی موانع و مشکلات و گرفتاری‌های خودروسازان در جریان تخصیص ارز پرداخت و گفت: در شرایطی که شرکت‌های خودروساز تجاری در گروه ۲۲ ارز تخصیصی و ارز نیمایی قرار داشتند در سال گذشته به یکباره از تالار اول وارد تالار دوم ارزی شدند و این جریان حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومن ارز تخصیصی به شرکت‌ها را گران‌تر کرد و حالا در شرایطی که خودروساز فروش و پیش فروش داشته و متعهد به تحویل محصول است چگونه باید جواب مشتری را بدهد؟

وی افزود: پس از اینکه شرکت‌های خودروساز خصوصی با دشواری و فروش اموال، مسائل مالی را تا حدودی پشت سر گذاشتند، مجدد دولت تصمیمات دیگری اتخاذ می‌کند و در چنین شرایطی است که خودروساز نمی‌داند با این مشکل جدید چه کند و همچنان این گرفتاری‌های ارزی ادامه دارد و کماکان شرکت‌های خودروسازی با سختی این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی در پایان با وجود تمام مشکلات و موانع تولید در کشور، حس خوب تولید و اشتغال‌زایی در کشور را بالاترین حس برای یک تولیدکننده دانست و خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات، تمام تلاش ما حفظ جریان تولید و افزایش اشتغال زایی در کشور و حرکت به سمت توسعه داخلی سازی و انجام این مسئولیت به بهترین شکل ممکن است.

منبع خبر: پرشین خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا