اخبار خودرو

کاهش شدید تقاضا در بازار خودرو رقم خورد

کاملا قابل انتظار بود که با افزایش قیمت خودروها در بازار، شاهد کاهش شدید تقاضا در بازار خودرو باشیم. به واقع شاید باید این اتفاق زودتر از این رخ می‌داد، اما سرانجام، با توجه به نوسانات غیرقابل پیش بینی ارز و خارج شدن آن از دامنه کنترل، خریداران واقعی و حتی دلالان خودرو، عقب نشسته و تقاضا در این بازار به کمترین میزان خود رسید. برای آنالیز بیشتر این موضوع با ابرانی کار همراه بمانید.

کاهش شدید تقاضا در بازار خودرو

مدتی است که صعودی شدن نمودار قیمتی خودرو را پیش رو داشته و شاید تصور می‌رفت که متقاضیان و مشتریان بازار خودرو، به این موضوع عادت کرده و با قیمت‌های جدید، همراه شده باشند. اما با در نظر گرفتن این که نرخ ارز نیز از حد انتظار بیشتر افسارگسیختگی پیدا کرد، مشتریان و خریداران بازار خودرو، کنار کشیده و در انتظار یک تعیین تکلیف قطعی در این بازار هستند. قیمت‌ها همچنان بالا رفته و اعداد و ارقام غیرقابل باور برای خودروها اعلام می‌شود، اما در عمل هیچ مبادله‌ای در این بازار صورت نگرفته و خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

اگر در جای خریدار قرار بگیریم، انتظار برای بازگشت قیمت‌ها و پایین آمدن نرخ خودروها، باعث می‌شود که در این آشفته بازار و قیمت‌های نجومی، برای خرید اقدامی نشود. در جای فروشنده هم که باشیم، روند رو به رشد قیمت‌ها، نه تنها در بازار خودرو، بلکه در تمامی بازارهای موازی، باعث می‌شود تا در طعم نرخ بالاتری از فروش منصرف گردد.

با این حساب به نظر می‌رسد که تا تعیین تکلیف نرخ ارز و به ثبات رسیدن آن، امکان تثبیت قیمت در بازار خودرو نیز وجود نداشته و یا حداقل معاملات رونق پیشین خود را از سر نمی‌گیرد. باید منتظر ماند و دید این گوی چطور چرخیده و بازار خودرو چه سمت و سویی به خود خواهد گرفت!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا