اخبار خودرو

کاهش نرخ خودرو به دنبال کاهش نرخ ارز

با توجه به جهت گیری آرای انتخابات ایالات متحده آمریکا به سمت رئیس جمهور جدید از حذب دموکرات، جو بایدن، شاهد ریزش نرخ دلار هستیم و بالطبع، کاهش نرخ خودرو را نیز مشاهده خواهیم کرد. کما این که این کاهش قیمت خودرو پیش تر نیز آغاز شده و کمی از قیمت های قبلی فاصله گرفته بودیم.

کاهش نرخ خودرو

بازار خودرو در ماه های گذشته افزایش قیمت و تکان های عجیب و بی سابقه ای را پشت سر گذاشت و اگر چه معاملات زیادی در این بازار شکل نگرفت، اما با این همه شاهد اعداد و ارقامی لیبل خورده روی خودروهایی بودیم که هرگز فکر رسیدن به چنین ارقامی را در خصوص آن ها نداشتیم.

از چندی پیش نرخ خودرو در شیب نزولی قرار گرفته و به ویژه فروش های ویژه و پیش فروش های دو گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو توانست در این زمینه تا حدودی کمک کننده باشد. اگر چه هنوز تشنگی قابل توجهی در جامعه مصرف کنندگان واقعی وجود دارد و خانوارهای زیادی برای خرید خودرو با قیمت کارخانه در انتظار هستند، اما به نظر می رسد این حرکت نرخ خودرو در مسیر کاهشی بتواند در رسیدن مصرف کننده واقعی به نقطه خرید خودرو کمک کننده باشد.

در این خصوص نعمت الله کاشانی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران به یک خبرگزاری گفته است: بازار خودرو در هفته‌های گذشته هیچ رونقی نداشته، به طوری که خریداران از خرید و فروشندگان از فروش دست کشیده‌اند، معاملات به صفر رسیده و رکود کامل در بازار حاکم است.

وی توضیح می دهد: اگر روند نزولی دلار تداوم داشته باشد، به‌طور قطع بر معاملات خودرویی نیز تاثیرگذار خواهد شد و قیمت‌های حبابی بازار به شدت افت خواهد کرد. با توجه به انجام نشدن معاملات خودرویی، قیمت‌ها هم مشخص نیست.

این مقام صنفی تاکیدکرد:‌ این روزها خریداران بر این باورند قیمت‌ها که بر مدار کاهشی قرار گرفته بود، بیش از هفته‌های گذشته کاهش خواهد یافت و به همین دلیل، از حدود دو هفته پیش تاکنون معاملات قفل شده و رکود مطلق بر بازار حاکم است.

وی در نهایت گفت: انتظار می‌رود ریزش‌ها در بازار خودروهای خارجی شدیدتر باشد، زیرا افزایش بی‌ضابطه و  حباب‌گونه قیمت‌ها در این خودروها به مراتب شدیدتر بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا