اخبار خودرو

یک‌هزار قطعه خودرویی مشمول استاندارد اجباری

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: مطابق هدف‌گذاری انجام‌شده، تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد استانداردهای اجباری برای قطعات خودرو به یک‌هزار قطعه می‌رسد. مهدی اسلام‌پناه در گفت‌وگویی درباره استاندارد اجباری قطعات خودرو افزود: زمانی که کار تعیین استاندارد اجباری برای قطعات خودرو را شروع کردیم کمتر از ۵۴ قطعه استانداردسازی شده بود، در‌حالی‌که خودرو متشکل از چند هزار قطعه است.

دبیر شورای‌عالی استاندارد گفت: هدف‌گذاری شده تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد استانداردهای اجباری برای قطعات خودرو را به یک‌هزار برسانیم؛ البته این کار ساده‌ای نیست و پشتوانه علمی و فناورانه می خواهد که عزم ما برای انجام این کار جزم است.

اسلام‌پناه درباره استانداردهای اجباری ۸۵گانه خودرو گفت: این استانداردها جزو استانداردهای ایمنی و عملکردی است که طبق دستور رئیس‌جمهور و قانون باید اجرایی شود. وی با بیان اینکه کیفیت خودروهای داخلی باید بالا برود و این خواست و حق مردم است، ادامه‌ داد: اگر این مسیر در سال‌های گذشته پیموده می‌شد، شاهد مسائل و مشکلات کنونی در صنعت خودرو نبودیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه تعدادی از خودروسازها الزامات ۸۵‌گانه را بر تولیداتشان منطبق کرده‌اند، گفت: فرصت لازم را برای اجرای استانداردهای ۸۵گانه به خودروسازان داده‌ایم. امیدوارم که بقیه خودروسازان هم این استانداردها را رعایت کنند و خواست مردم درباره کیفیت و ایمنی محصول را پاسخ دهند.

وی در پاسخ به اینکه آیا خط تولید خودرویی متوقف می‌شود یا خیر، تصریح کرد: اگر خودروسازان استانداردها را رعایت نکنند برابر قانون عمل می‌شود، به کمیسیون ماده ۴۲ قانون فراخوانده می‌شوند و به آنها تذکر داده می‌شود. این مقام مسوول همچنین درباره موضوع واردات خودرو گفت: از همان روز نخست که مقرر شد مجوز واردات صادر شود، از آن استقبال کردیم و آن را کمکی پایدار، رقابتی و انحصارشکن برای اقتصاد کشور و بازار خودرو دانستیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران بار دیگر بر ایجاد بستر لازم برای واردات خودرو تاکید کرد و گفت: امروز سازمان ملی استاندارد ایران به منظور شکست انحصار موجود، شرایط را برای واردات خودرو به‌گونه‌ای رقم زده که میلیون‌ها خودرو می‌توانند وارد کشور شوند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا