اخبار خودرو

نسل جدید خودروهای برقی چینی

خودروسازان چینی در حال ساخت نسل جدیدی از خودروهای برقی بزرگ‌تر، از نظر فناوری پیشرفته و رقابتی هستند که با افزایش صادرات در سراسر جهان، تهدیدی است که از رقبای جهانی خود جلوتر خواهند بود.به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، ده‌ها شرکت خودروسازی فعال در چین قصد دارند امسال ۷۱مدل خودروی برقی باتری‌‌‌دار جدید را به فروش برسانند. بسیاری از مدل‌‌‌های جدید کاپوت‌‌‌های بلندتر، ظاهری جذاب و فضای ذخیره‌سازی بیشتر دارند. خودروها تایرهای بزرگ‌تری دارند که ترمز را بهبود می‌‌‌بخشد؛ صندلی‌‌‌ها ضخیم‌‌‌تر و راحت‌‌‌تر هستند و باتری‌‌‌ها کوچک‌تر بوده و قوی‌‌‌تر و سریع‌‌‌تر شارژ می‌‌‌شوند. این تغییرات با هدف جذابیت بیشتر خودروها برای مشتریان در چین و رقابتی‌‌‌تر بودن در خارج از کشور ایجاد شده است.

چین همچنین با فناوری و قوانین خودروهای خودران پیش می‌رود. مقامات این هفته ترتیبات امنیتی داده‌‌‌ها را برای وسایل نقلیه خودمختار توانمندتر تصویب کردند. آنها خودروهای تسلا، شرکت آمریکایی خودروهای الکتریکی را که در چین نیز خودرو می‌‌‌سازد و می‌‌‌فروشد و همچنین پنج تولیدکننده چینی، از جمله بی‌‌‌وای‌‌‌دی، رقیب اصلی تسلا در جهان و نیو، بازیگر قدیمی در بخش خودروی چین را تایید کردند.این مصوبات نشان‌‌‌دهنده اشتیاق دولت چین برای پیشبرد توسعه وسایل نقلیه خودران است که به طور گسترده به‌عنوان محوری برای رقابت آتی در صنعت خودرو دیده می‌شود. این فناوری بیشتر با خودروهای برقی باتری‌‌‌دار سازگار است تا با خودروهای پلاگین هیبریدی یا خودروهای بنزینی و شرکت‌های چینی در تلاش هستند تا به تسلا، رهبر این سیستم‌ها برسند.

خودروسازان چینی سرمایه‌گذاری زیادی روی نرم‌‌‌افزارهای کمک‌‌‌راننده انجام داده‌‌‌اند. فرانک وو، معاون طراحی در Jiyue گفت خودروی الکتریکی «در حال تبدیل شدن به یک روبات روی چرخ است.» باتری‌‌‌های بهتر و کاهش هزینه‌‌‌ها پشتوانه فشار چین برای تولید خودروهای الکتریکی است. کانتمپ، شرکت قطعات خودروی چینی مستقر در جنوب شرقی چین و بزرگ‌ترین تولیدکننده باتری خودروهای الکتریکی در جهان، هفته گذشته در نمایشگاه خودروی پکن اعلام کرد که شارژ ۱۰دقیقه‌‌‌ای جدیدترین باتری آن، برد ۵۹۵کیلومتری را به همراه خواهد داشت. به گفته این شرکت، یک شارژ کامل ۳۰دقیقه‌‌‌ای می‌‌‌تواند مسافت ۹۹۸کیلومتری را داشته باشد.پیشرفت‌‌‌ها به این معناست که سازندگان وسایل نقلیه می‌‌‌توانند از باتری‌‌‌های کوچک‌تر استفاده کنند، فضای داخلی خودروها را آزاد کنند یا می‌‌‌توانند باتری را در همان اندازه نگه دارند و به برد بیشتری دست یابند. بیشتر فضای اضافی به صندلی‌‌‌های عقب بزرگ‌تر با فضای پای بیشتر اختصاص می‌‌‌یابد.

وانگ تان، مدیرکل طراحی اکسپنگ، تولیدکننده خودروهای الکتریکی چینی، گفت ما تمرکز بیشتری روی صندلی عقب خواهیم داشت و می‌‌‌خواهیم آن را جذاب‌‌‌تر کنیم.سازندگان وسایل نقلیه الکتریکی معمولا سبک نگه‌داشتن خودروها را در اولویت قرار می‌‌‌دادند، زیرا وزن آن چیزی است که بیشتر برای اینکه یک خودرو تا چه حد می‌‌‌تواند پیش از نیاز به شارژ مجدد حرکت کند، اهمیت دارد، اما باتری‌‌‌های قوی‌‌‌تر اکنون به خودروهای الکتریکی اجازه می‌دهند طویل‌‌‌تر و سنگین‌‌‌تر شوند. کریس توماسون، معاون طراحی نیو گفت قسمت‌‌‌های جلویی بزرگ‌تر ظاهری مجلل ایجاد می‌کند که تحسین بسیاری از خریداران از وسایل نقلیه کاربردی اسپرت را به همراه دارد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا