اخبار خودرو

رونق و غرامت: تسلا، پرداختهای قابل توجه و راهبرد‌های جذاب

تسلا، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی، توافق کرده است که به شاکیان پرونده سانحه رانندگی سال ۲۰۱۸ که منجر به مرگ یک مهندس شرکت اپل شد، غرامت بپردازد. به گزارش BBC، در جریان آن سانحه والتر هانگ، از مهندسان شرکت اپل، هنگامی که سوار یک خودرو تسلا مدل ایکس بود و آن را در حالت خودران قرار داده بود، با جدول کنار جاده برخورد کرد و جان باخت. در پی مرگ آقای هانگ، خانواده‌اش به دادگاه شکایت کردند و قرار بود رسیدگی به این پرونده هفته گذشته در دادگاه عالی کالیفرنیا آغاز شود. انتظار می‌رفت که آغاز این دادگاه و پوشش رسانه‌ای به جزئیات آن، تسلا را بیش از پیش در معرض قضاوت و انتقاد افکار عمومی نسبت به فناوری خودران محصولات این کارخانه قرار دهد. جزئیات توافق تسلا با خانواده آقای هانگ هنوز فاش نشده است و باید از سوی قاضی پرونده تایید شود. تسلا هنوز به درخواست بی‌بی‌سی برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.

پیش از توافق بر سر پرداخت غرامت، تسلا این بحث را در دفاع از خود طرح می‌کرد که آقای هانگ بعد از تنظیم خودروی تسلا مدل ایکس روی حالت خودران، توصیه‌ها و دستورالعمل‌های سازنده را رعایت نکرده و هنگام سانحه سرگرم بازی کامپیوتری بوده است. تسلا پیش از این پرونده‌های مشابهی را در کالیفرنیا با همین ادله به نفع خود خاتمه داده بود. با‌این‌حال، اکنون این ابرسازنده خودروهای الکتریکی با چندین شکایت مرتبط با سوانح رانندگی مرتبط با سیستم خودران محصولات خود روبه‌روست. توافق تسلا با خانواده هانگ برای پرداخت غرامت در زمانی صورت می‌گیرد که این شرکت با مساله فروش کم محصولاتش دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

تحویل سفارش‌ها هم در سه ماه نخست سال میلادی جاری با تاخیر روبه‌رو بوده است، چرا که آتش‌سوزی عمدی فعالان محیط زیست در شبکه برق کارخانه عظیم تسلا در آلمان، خط تولید تسلا در اروپا را مختل کرده و تحویل سفارش‌ها در اروپا و سایر نقاط جهان را به تاخیر انداخته است. هم‌زمان سازمان ترافیک و بزرگراه‌های آمریکا هم گفته در حال تحقیق درباره سوانح رانندگی مرتبط با سیستم‌های خودران یا تنظیم‌های کمک‌راننده هوشمند است. در همین حال، افزایش تولید خودروهای الکتریکی و رقابتی شدن بازار این خودروها، به‌ویژه به بازار آمدن خودروهای الکتریکی چینی، تسلا را وادار به کاهش قیمت محصولات خود کرده است. همه اینها بر ارزش سهام تسلا تاثیر منفی گذاشته، به طوری که از ابتدای سال میلادی جاری، سهام تسلا یک‌سوم ارزش خود را از دست داده است. تسلا سال‌هاست که وعده عرضه خودروهای تمام‌خودکار را داده اما تاکنون موفق به ارائه عمومی آن به بازار خودرو آمریکا نشده است. با‌این‌حال، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، هفته پیش اعلام کرد که این شرکت قصد دارد نخستین روبات-تاکسی خود را در ماه اوت (مرداد) امسال ارائه کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا