مقالاتکمک راننده

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت: دو ماهه، شش ماهه و …

به راحتی می‌توان گفت تمام کسانی که دارای وسایل نقلیه اعم از خودرو، موتورسیکلت یا ماشین‌های سنگین هستند، با بیمه شخص ثالث آشنایی دارند. چرا که این بیمه یکی از مهم‌ترین بیمه‌هایی است که در کشور ما انجام شده و البته برخلاف بسیاری دیگری از بیمه‌ها، اجباری است. به این ترتیب، تمام کسانی که دارای وسایل نقلیه هستند باید نسبت به خریداری بیمه شخص ثالث برای وسیله خود اقدام نمایند. البته دلیل اجباری شدن این بیمه هم مزایای زیاد آن می‌باشد. چرا که این بیمه تمام خسارت‌های مالی و جانی وارده به اشخاص ثالث در حادثه را تقبل می‌کند. هم چنین خسارت‌های جانی به راننده مقصر را هم برعهده گرفته و از ضررهای سنگین مالی جلوگیری خواهد کرد. اما چیزی که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت است که بسیاری از رانندگان تمایل به خریداری این نوع بیمه‌ها دارند. در ادامه با همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این مورد به دست آورید.

انواع بیمه نامه شخص ثالث

قبل از آن که به بیمه شخص ثالث کوتاه مدت بپردازیم، ابتدا انواع بیمه نامه‌هایی که شما امکان خریداری آن‌ها را دارید مورد بررسی قرار می‌دهیم. این گونه راحت‌تر خواهید توانست با بیمه‌های کوتاه مدت و شرایط آن‌ها آشنا شوید. در حال حاضر به دو صورت می‌توان نسبت به خریداری بیمه شخص ثالث اقدام نمود. یکی این که به صورت بلند مدت یا یک ساله این بیمه را خریداری نموده و دیگری این که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر که می‌تواند تا یک روز هم باشد، این کار را انجام داد. در ادامه هر یک از این انواع بیمه را به طور مختصر برای شما توضیح خواهیم داد.

بیمه شخص ثالث بلند مدت

این نوع بیمه به صورت یک ساله توسط شرکت بیمه صادر خواهد شد. به عبارتی راننده اقدام به پرداخت حق بیمه برای یک سال خواهد کرد که البته می‌تواند این کار را به صورت قسطی یا نقدی انجام دهد. اما به هر حال برای یک سال خود بیمه شخص ثالث را دریافت می‌کند. اگر این فرد از قبل بیمه داشته باشد، از آخرین روز آن تمدید خواهد شد و تا یک سال دیگر نیاز به خرید بیمه وجود ندارد. ساعت شروع این بیمه هم از ساعت ۱۲ شب روز خریداری یا روز تمدید می‌باشد. (البته شما امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی را در این مدل خواهید داشت)

همین طور بخوانید: الحاقیه بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

نوع دیگر بیمه شخص ثالث، نوع کوتاه مدت آن است. در این روش دیگر نیاز نیست فرد برای یک سال خود به صورت یک جا بیمه را خریداری نماید. مالک خودرو می‌تواند در هر بازه‌ای که دوست داشته باشد، نسبت به خرید بیمه اقدام نماید. این بازه می‌تواند از یک روز تا چند سال باشد که به هر حال کم‌تر از یک سال است. به این نوع بیمه، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت گفته می‌شود. از آن جایی که برای خریداری بیمه کوتاه مدت نیاز به پرداخت هزینه کم‌تری است، برخ رانندگان به دلایل مختلف از جمله مالی سعی می‌کنند بیمه را برای بازه زمانی کوتاه‌تر انتخاب کنند.

همان گونه که مشاهده کردید، امکان خریداری بیمه شخص ثالث به دو صورت وجود دارد که هر دو را در این قسمت برای شما توضیح دادیم. در ادامه به قیمت و نحوه خریدار بیمه شخص ثالث کوتاه مدت خواهیم پرداخت.

مقدار حق بیمه در بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

نکته مهمی که در خریداری بیمه شخص ثالث به صورت کوتاه مدت وجود دارد، میزان حق بیمه پرداختی برای آن است. این مورد یکی از با اهمیت‌ترین موارد در خریداری بیمه است که اکثر مواقع دارندگان وسایل نقلیه به همین سبب اقدام به خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌کنند. همان طور که می‌دانید، نرخ بیمه شخص ثالث هر ساله با توجه به دیه انسان کامل در ماه‌های حرام محاسبه خواهد شد. با ایجاد تغییرات در نرخ دیه، حق بیمه یک ساله شخص ثالث هم تغییر خواهد کرد. اما برای بازه‌های کم‌تر از یک سال هم این قیمت تعیین کننده است و در واقع حق بیمه کوتاه مدت هم بسته به این قیمت تعیین خواهد شد. برای این کار حق بیمه هر بازه زمانی را با درصدی از حق بیمه کل سال محاسبه می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید حق بیمه کوتاه مدت برای بازه‌های زمانی گوناگون را مشاهده نمایید.

مدت بیمهحق بیمه پایه بر مبنای حق بیمه یک ساله
تا پنج روز۵ درصد
از شش روز تا پانزده روز۱۰ درصد
از شانزده روز تا سی روز۱۵ درصد
از سی و یک روز تا شصت روز۲۵ درصد
از شصت و یک روز تا نود روز۳۰ درصد
از نود و یک روز تا صد و بیست روز۴۰ درصد
از صد و بیست و یک روز تا صد و پنجاه روز۵۰ درصد
از صد و پنجاه و یک روز تا صد و هشتاد روز۶۰ درصد
از صد و هشتاد و یک روز تا دویست و هفتاد روز۸۰ درصد
از دویست و هفتاد و یک روز تا سیصد و شصت و پنج روز۱۰۰ درصد

آیا بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صرفه است؟

حال سوالی که پیش می‌اید این است که آیا بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صرفه است. به عبارتی اگر بیمه شخص ثالث را به صورت یک ساله خریداری نماییم بهتر است یا این که این بیمه را به صورت کوتاه مدت دریافت نماییم. باید بگوییم که این مورد به شخص بیمه شونده و وضعیت مالی او بستگی دارد. به طور کلی شما با خریداری بیمه به صورت یک ساله هزینه کم‌تری پرداخت خواهید کرد. هر چه بازه خریداری بیمه شما کاهش پیدا کند، به دلیل ریسک بیش‌تر برای بیمه، حق بیمه هم افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه خریداری بیمه شخص ثالث در بازه زمانی بلند مدت هزینه کم‌تری را برای شما به دنبال دارد. اما از طرف دیگر، ممکن است فرد مبلغ لازم برای بیمه یک ساله را نداشته و برای جلوگیری از جریمه شدن و کاهش ریسک حوادث بخواهد خودرو خود را برای مدتی کوتاه بیمه کند. در این گونه موارد استفاده از بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب خواهد بود.

سوالات متداول در مورد بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

  • بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به چه صورت است؟

در صورتی که افراد بخواهند برای وسیله نقلیه خود در یک بازه زمانی کم‌تر از یک سال بیمه خریداری کنند، به آن بیمه شخص ثالث کوتاه مدت گفته می‌شود.

  • نحوه قیمت گذاری بیمه شخص ثالث به صورت کوتاه مدت به چه شکل است؟

حق بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صورت درصدی از کل بیمه برای یک سال محاسبه می‌شود. این درصد برای بازه‌های زمانی گوناگون متفاوت است که در این جا این درصدها برای بازه‌اهی مختلف را بیان کرده‌ایم.

  • کدام یک از بیمه‌های شخص ثالث کوتاه مدت یا بلند مدت از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است؟

بیمه شخص ثالث بلند مدت یا یک ساله نیاز به پرداخت حق بیمه کم‌تری دارد. به طور کلی هر چه بازه زمانی بیمه کم شود، به دلیل افزایش ریسک قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. پس بیمه شخص ثالث بلند مدت به صرفه‌تر خواهد بود.

  • بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چه مزایایی دارد؟

بیمه کوتاه مدت این امکان را به دارندگان وسایل نقلیه می‌دهد تا در صورت نداشتن وجه لازم برای خرید بیمه یک ساله، خودرو خود را برای بازه زمانی کوتاه بیمه کرده، از جریمه بیمه و هم چنین احتمال خسارت در حوادث جلوگیری نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا