مقالاتکمک راننده

علائم خرابی واترپمپ پراید و روش‌های رفع عیوب

واتر پمپ پراید یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که نقش اصلی در کاهش دمای موتور از ۲۵۰۰ درجه به ۹۰ درجه دارد. خرابی واتر پمپ پراید منجر به عدم کارآیی درست سیستم وافزایش دمای موتور می‌شود. این افزایش دما نیز در نایت منجر به ذوب شدن و خرابی قطعات دیگر از جمله مجموعه موتور و دیگر اتصالات آن خواهد شد. به همین دلیل رانندگان باید همیشه قبل از نشستن در ماشین سیستم آبرسانی خودرو را به لحاظ خنک کنندگی بررسی تا در صورت بروز هر گونه علائم خرابی واتر پمپ نسبت به رفع آن اقدام کنند. در صورت نادیده گرفتن نشانه‌ها با عوارض خرابی واتر پمپ مواجه خواهید شد که خسارات بسیار بالایی را به خودروی شما وارد خواهد کرد. ما در این مقاله به راه‌های تشخیص خرابی واترپمپ پراید کاربراتور و روش‌های رفع آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا واترپمپ پراید خراب است؟

همان‌طور که اشاره کردیم واتر پمپ پراید یکی از قطعات بسیار مهم است که دمای موتور را تا ۹۰ درجه کاهش می‌دهد. این قطعه با پمپاژ مقداری آب و ضد یخ با حرارت ۲۵۰۰ درجه‌ای مقابله می‌کند. این میزان حرارت در صورت خرابی واتر پمپ پراید در کسری از ثانیه موتور و تمامی اتصالات مربوط به آن را از بین می‌برد. به همین دلیل لازم است نحوه تست خرابی واترپمپ پراید را بیاموزید تا در صورت بروز هر گونه علائم نسبت به رفع آن اقدام کنید. در این بخش علائم و نشانه خرابی واتر پمپ در پراید برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

اختلال در عملکرد واتر پمپ یا معیوب شدن آن باعث علکرد ضعیف سیستم خنک‌کننده و جوش آوردن ماشین می‌شود. در اغلب موارد که واتر پمپ آسیب می‌بیند، اکثر افراد به علت عدم آگاهی و حتی برخی تعمیرکاران، مشکل اصلی را در دیگر قطعات سیستم جست و جو می‌کنند. در مواردی مانند: ترموستات، رادیاتور و …. این کار باعث تحمیل هزینه‌های اضافی و بیهوده خواهد شد. در صورتی که با دانستن علائم خرابی واتر پمپ پراید یا هر خودروی دیگر می‌توان از این مخارج اضافی خودداری کرد.

خرابی و عدم کارکرد کولر خودرو از نشانه خرابی واترپمپ پراید است. بنابراین در صورتی که کولر خودروی شما خراب است حتماً نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. از طرف دیگر در صورت خرابی واتر پمپ پراید حرارت موتور ماشین افزایش پیدا می‌کند که بدترین شرایط ممکن برای قطعات آن است. برخی از علائم خرابی واترپمپ پراید ۱۳۲، صبا و … شامل: مشاهده ضد یخ یا آب در بخش زیرین خودرو، کاهش آب رادیاتور، وجود قطرات یا بخار آب در اطراف واتر پمپ، بالا رفتن آمپر آب، روشن شدن چراغ ضد یخ، پارگی یا شل شدگی در تسمه انتقال از میل‌لنگ و عملکرد نامناسب کولر است. البته صدای خرابی واترپمپ پراید نیز شبیه به ساییدن دو جسم به یکدیگر هنگام روشن بودن خودرو است. در صورت شل شدگی تسمه انتقال، خوردگی، تغییر ظاهر یا مستهلک شدن پره‌ها آب درون سیستم در حال گردش است اما متأسفانه فشار و سرعت کافی را ندارد. به همین دلیل عملکرد واتر پمپ کاهش می‌یابد. نشستی و سوراخ شدگی در بخشی از واتر پمپ نیز منجر به بلااستفاده شدن آن می‌شود که باید سریعاً تعویض شود.

واترپمپ پراید

اگر هنگام انجام تست خرابی واترپمپ پراید مشاهده کردید که آب درون سیستم خنک‌کننده پر است اما آمپر بالا می‌رود. در حالی که فن با دور تند در حال گردش باشد و رادیاتور از لحاظ نشتی و … سالم باشد، مشکل مربوط به واتر پمپ است. این تست مهم‌ترین نشانه‌ای است که می‌تواند به شما در ارزیابی کمک کند.

البته به این نکته نیز دقت کنید که همیشه جوش آوردن ماشین مربوط به خرابی واتر پمپ نیست و می‌تواند به دلایل دیگری مانند: خرابی ترموستات، معیوب بودن مهره آب (سنسور تشخیص دما)، سوراخ شدن رادیاتور، خرابی درب رادیاتور و فنریت آن، گرفتگی لوله‌ها در ادیاتور، واشر سرسیلندر زدن در پراید و هوا گرفتی بروز کند.

حتما بخوانید:

تعویض رادیاتور بخاری پراید

سوت کشیدن لنت ترمز

عوارض خرابی واترپمپ پراید

زمانی که با علائم خرابی واتر پمپ پراید مواجه می‌شوید اولین اقدام باید متوقف کردن خودرو باشد. زیرا واتر پمپی که معیوب شده قادر به کنترل حرارت پیشرانه نخواهد بود و به طبع دمای موتور افزایش می‌یابد. بالا رفتن دمای موتور نیز همان‌طور که گفتیم به قطعات مجموعه و اتصالات مربوط به آن آسیب‌های بسیار جدی وارد خواهد کرد. چه قطعه ای از خرابی واترپمپ پراید صدمه می بیند؟ اصولاً اولین قطعه‌ای که در شرایط خرابی واتر پمپ پراید آسیب می‌بیند، واشر سرسیلندر است. چرا که محفظه انفجار نزدیک واشر سیلندر قرار دارد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که هنگام فروش خودرو، ماشینی که واشر سرسیلندر آن سوخته باشد، ارزش قیمتی پایین‌تری دارد. بنابراین به منظور جلوگیری از خسارات وارده به خودرو ناشی از خرابی واتر پمپ باید سریعاً ماشین را خاموش کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. اولین اقدام نیز خنک کردن رادیاتور با مقداری آب است. دقت کنید که هنگام خنک کردن رادیاتور صورت و بدن خود را از خودرو دور نگه‌دارید. سپس با کمک یک یدک کش خودروی خود را بدون روشن کردن به تعمیرگاه انتقال دهید. زیرا در صورت خرابی واتر پمپ پراید سیستم گردش آب در پیشرانه حذف می‌شود.

روش‌های رفع عیوب واتر پمپ پراید

موتور خودرو‌ها از طریق سیستم احتراق‌های مختلف در داخل سیلندر نیروی پیشرانه تولید می‌کند. این احتراق‌های پی در پی منجر به افزایش دما در موتور می‌شوند. از طرفی بسته بودن سیلندر و محبوس ماندن فشار بالای گاز درون آن باعث افزایش شدیدتر این گرما خواهد شد. بنابراین رد صورتی که یک سیستم خنک‌کننده قوی نباشد، تمامی اجزای موتور به علت گرمای بالا ذوب می‌شوند. سیستم گردش آب درون موتور وسیلندر به همین دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اجزای سیستم واتر پمپ نیز می‌توان به رادیاتور، واتر پمپ، ترموستات، لوله‌های انتقال آب، فن (پروانه)، مجاری و محفظه‌های آب درون سیلندر و مهره آب اشاره کرد. در صورت نگهداری درست و اصولی از خودرو می‌توان از استهلاک و خرابی واتر پمپ پراید خودداری کرد. با این حال حتی در صورت نگهداری اصولی باید همراه با تسمه تایم هر ۱۰۰-۹۰ هزار کیلومتر تعویض گردد.

واترپمپ پراید

برای رفع عیوب واتر پمپ و بالا بردن عمر مفید آن باید همیشه آب خودرو را قبل از روشن کردن به ویژه در فصول گرم سال بررسی کرد. هنگام رانندگی نیز دمای خودرو را زیر نظر گرفته و در صورت بالا رفتن از حد مجاز سریعاً خودرو را متوقف و مشکل آن بررسی شود. برای سیستم خنک‌کننده از آب مقطر یا جوشیده استفاده شود. آب معمولاً دارای ناخالصی و رسوب زیاد است که باعث آسیب به واتر پمپ، رادیاتور، ترموستات و … می‌شود. در فصول سرد سال نیز حتماً از ضد یخ مناسب و استاندارد استفاده شود. سرمای هوا چه تاثیر در خرابی واترپمپ دارد؟ یخ بستن آب در فصول سرد از دلایل خرابی ناگهانی واتر پمپ است. از ضدجوش‌های معتبر و مرغوب نیز استفاده کنید. زیرا ضدجوش‌های بی‌کیفیت باعث آسیب و خوردگی شدید واتر پمپ خواهند شد. در صورت نیاز به هواگیری سریعاً نسبت به آن باید اقدام کرد. و در آخر نسبت به عملکرد ضعیف ترموستات، گرفتگی رادیاتور، عملکرد سنسور‌های تشخیص دما و …توجه کنید. زیرا همه این موارد منجر به صدمه دیدن موتور، مکانیسم خنک‌کننده و واتر پمپ خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا