اخبار خودرو

اخذ مالیات خودروهای بالای ۱ میلیارد تومان

طبق مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت در خصوص لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که البته مراحل بررسی و تصویب در هیات دولت را طی می کند، اخذ مالیات خودروهای بالای ۱ میلیارد تومان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مالیات خودروهای بالای ۱ میلیارد تومان

این پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که پیش تر در کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسیده بود، آخرین بررسی های خود در هیات وزیران را پشت سر گذاشته و به فاز عملیاتی وارد می شود.

مطابق این مصوبه، تمام مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آن ها بیشتر از ۱۰ میلیارد ریال (معادل ۱ میلیارد تومان) باشد، طبق چیزی که در زیر آمده، مشمول پرداخت مالیات سالیانه خودرو خواهند شد:

  • خودرو تا مبلغ ۱۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال یک درصد
  • خودرو تا مبلغ ۳۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال دو درصد
  • خودرو تا مبلغ ۴۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال سه درصد
  • نسبت به مازاد ۴۵ میلیارد ریال چهار درصد

تبصره ۱- مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این ماده، قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان مالیاتی کشور تا پایان دیماه هرسال برای اجرا در همان سال تعیین و اعلام می شود. مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان و تا پایان سال تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

با توجه به افزایش بی سابقه قیمت ها در بازار خودرو و وفور خودروهایی با چنین رده قیمتی، به نظر می رسد که عدد قابل توجهی از مالکان خودروهای لوکس، مشمول این مالیات بر نرخ خودرو شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا