اخبار خودرو

افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۰

با توجه به هدف گذاری صنعت خودرو در جهت افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات که در سال جاری کلید خورده است، پیش بینی می شود که افزایش تولید خودرو را در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم و طبق چیزی که مسئولان این حوزه اعلام کرده اند، در سال آینده به تولید ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خواهیم رسید.

افزایش تولید خودرو

چیزی که وزارت صنعت برای افزایش تولید خودرو در سال پیش رو در نظر گرفته و به نوعی پیش بینی کرده است، افزایش ۳۰ درصدی را نشان می دهد و به ویژه اگر تحریم ها علیه کشور با توجه به جا به جایی قدرت در ایالات متحده آمریکا برطرف شده یا حداقل کاهش یابد، می توان به این جهش تولید امیدوار بود.

معاون وزیر صمت، محسن صالحی نیا طی نشستی که با فعالان صنعت خودرو داشت در این خصوص اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مجموعه خودروسازان کشور سال آینده بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار خودرو تولید خواهند کرد. هدف ‌گذاری شده تا از ابتدای دی تا تیر سال آینده به مدت ۶ ماه جهش تولید ۵۰ درصدی، در تولید خودرو داشته باشیم.

همین طور مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا، سید جواد سلیمانی نیز در این خصوص عنوان ساخت: خودرو‌های داخلی به طور متوسط حدود دو هزار دلار ارزبری دارند که ۶۰۰ دلار آن مواد اولیه است.

وی تاکید کرد: برای داخلی سازی قطعات خودرو تا کنون ۸۲ طرح ساخت داخل را با وزارت دفاع و شرکت‌های دانش بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرده ایم.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته با پرداختن به موضوع بسیار حائز اهمیت کاهش ارزبری در کشور، توضیح داد: هم اکنون قیمت خودرو‌های تولید داخل بیش از ۶ هزار دلار است که می‌توان میزان ارزبری را کاهش داد.

وی تجمیع دستگاه های تولیدی کم توان با یکدیگر و همکاری مشترک و سازنده را یکی از روش های داخلی سازی و کاهش هزینه تمام شده قطعات عنوان ساخت.

او ادامه داد: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی می‌کنیم با تعریف طرح‌های مختلف و باز مهندسی برخی خودروها، ضمن حفظ کیفیت آن‌ها از محصولات داخلی مانند فولاد، تولید داخل استفاده کنیم. همچنین در خصوص قطعات پیشرفته نیز به سمت استفاده از فناوری‌های داخل و تولید داخلی حرکت خواهیم کرد.

در بخشی دیگر از این نشست رئیس انجمن خودروسازان، احمد نعمت به موضوع قیمت گذاری انتقاداتی را وارد ساخته و گفت: این قیمت‌گذاری باعث شد ایران خودرو در شش ماهه امسال ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان داشته باشد.

همین طور محمد رضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی نیز از قیمت‌گذاری دستوری انتقاد کرد و گفت: سال گذشته صد هزار میلیارد تومان با به روز نشدن قیمت‌ها رانت تقسیم کردیم و افرادی بودند که خودرو را ۱۰۰ میلیون تومان می‌خریدند و ۳۰۰ میلیون تومان می‌فروختند در حالی که اگر قیمت ۴۰ درصد بالاتر بود خودروسازان می‌توانستند مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا