مقالات

تنظیم باد لاستیک انواع خودرو + جدول

انواع مختلف خودرو تولیدی دارای یک موتور مکانیکی هستند. این موتور به تنهایی فقط میزانی از گرما را تولید می‌کند اما با اضافه شدن چرخ و لاستیک شروع به حرکت می‌کند. در نتیجه چرخ‌ها وظیفه بسیار مهمی در خودرو دارند. سیستم چرخ خودرو نیز دارای بخش‌های مختلفی از جمله لاستیک، سایز لاستیک، میزان باد لاستیک، سایز رینگ و … است. تنظیم باد به موقع لاستیک‌های خودرو باعث افزایش عمر لاستیک‌ها و کاهش میزان مصرف سوخت می‌شود. به همین دلیل تنظیم باد لاستیک یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها به منظور کارکرد بهینه خودرو است. در این مقاله به طور کامل در مورد نحوه تنظیم باد خودرو‌های مختلف صحبت می‌کنیم.

عوامل تأثیرگذار در تنظیم باد لاستیک کدامند؟

نحوه و میزان تنظیم باد هر خودرویی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل وزن لاستیک، سایز آن و نوع رینگ مورد استفاده در خودرو می‌شود. معمولاً میزان تنظیم بادی که برای خودرو‌های مختلف عنوان می‌شود برای لاستیک‌هایی با اندازه استاندارد است. اگر شما نوع لاستیک خودرو خود را تعویض کرده‌اید باید با مراجعه به مراکز تنظیم باد مشخصات لاستیک جدید را ارائه دهید تا بر اساس آن تنظیم باد لاستیک خودرو شما صورت گیرد.

میزان فشار باد لاستیک خودرو‌ها با یکای PSI اندازه‌گیری می‌شود. به همین دلیل از دستگاه فشار سنجی که این یکا را اندازه می‌گیرد میزان باد لاستیک را اندازه‌گیری می‌کنند. تمام مراکز تنظیم باد بر اساس همین موارد تنظیم باد لاستکی‌های خودرو شما را انجام می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه: تعویض تسمه تایم خودرو

تنظیم باد لاستیک خودرو‌های مختلف

در ادامه میزان تنظیم باد خودرو‌های مختلف بر اساس اندازه و سایز استاندارد لاستیک اندازه‌گیری می‌شود. اندازه استاندارد هرکدام از لاستیک‌های خودرو‌ها عنوان شده است و میزان فشار باد لازم برای تنظیم نیز بر اساس همین اندازه است.

تنظیم باد لاستیک پراید

در خودرو پراید ابعاد استاندارد لاستیک R13 165/65 است. اگر لاستیک‌های خودرو شما نیز دارای این ابعاد استاندارد هستند، میزان فشار باد لاستیک‌های عقب آن ۲۹ psi و فشار باد لاستیک‌های جلو نیز به میزان ۲۹ psi است. این میزان برای لاستیک‌های استاندارد خودرو‌های مختلف گروه پراید در نظر گرفته می‌شود.

راهنمای تنظیم باد لاستیک انواع خودرو

تنظیم باد لاستیک تیبا

اندازه استاندارد لاستیک‌ها در خودرو تیبا R13 175/70 است. در نتیجه میزان فشار استاندارد برای لاستیک‌هایی با این اندازه در خودرو تیبا برای لاستیک‌های جلو و عقب به میزان ۳۳ psi است. البته در صورت دوگانه سوز بودن این خودرو فشار باد لاستیک‌های عقب ۳۶ psi است.

تنظیم باد لاستیک کوییک

خودرو کوییک دارای لاستیک‌هایی با اندازه استاندارد R14 185/65 است. برای تنظیم باد لاستیک‌های این خودرو نیز باید فشار باد لاستیک‌های جلو و عقب به میزان ۳۱ psi باشد.

تنظیم باد لاستیک پژو ۲۰۶

خودرو پژو ۲۰۶ نیز دارای لاستیک‌هایی با اندازه استاندارد R14 185/65 است. میزان فشار باد استاندارد برای لاستیک‌های جلو و عقب در این نوع خودرو نیز به اندازه ۳۳ psi است.

تنظیم باد لاستیک رانا

خودرو رانا لاستیک‌هایی با سایز استاندارد R14 185/65 دارد. برای تنظیم باد لاستیک‌های جلو و عقب این خودرو نیز باید میزان فشار به اندازه ۳۳ psi باشد.

تنظیم باد لاستیک سمند

اندازه استاندارد لاستیک‌های خودرو سمند R15 185/65 است. برای تنظیم باد این لاستک‌ها باید فشار باد در لاستیک‌های جلو به اندازه ۲۹ psi و در لاستیک‌های عقب به اندازه ۳۱ psi است. در صورتی که خودرو سمند دوگانه سوز باشد باید میزان فشار باد لاستیک‌های عقب به اندازه ۳۳ psi باشد.

تنظیم باد لاستیک پژو پارس

سایز استاندارد لاستیک خودرو پژو پارس به اندازه ۱۸۵/۶۵ R15 است. میزان فشار استاندارد برای تنظیم باد لاستیک‌های جلو ۲۹ psi و در لاستیک‌های عقب ۳۰.۵ psi است.

جدول فشار باد برای تنظیم باد خودرو‌های مختلف

نوع خودرو فشار باد لاستیک جلو فشار باد لاستیک عقب سایز استاندارد لاستیک
پراید ۲۹ ۲۹ R13 165/65
تیبا ۳۳ ۳۳ R13 175/70
کوییک ۳۱ ۳۱ R14 185/65
پژو ۲۰۶ ۳۳ ۳۳ R14 185/65
رانا ۳۳ ۳۳ R14 185/65
سمند ۲۹ ۳۱ R15 185/65
پژو پارس ۲۹ ۳۰.۵ R15 185/65

به منظور تنظیم باد صحیح و اصولی خودرو خود می‌توانید به مراکز معتبر و افراد با تجربه بالا مراجعه کنید تا با بررسی نوع و اندازه لاستیک شما تنظیم باد را با میزان صحیح فشار انجام دهند. همان‌طور که گفته شد تنظیم باد تأثیر بسیار زیادی بر میزان مصرف خودرو و سلامت آن خواهد داشت. به همین دلیل باید همواره در زمان‌های مشخص به مراکز تنظیم باد لاستیک خودرو مراجعه کنید و میزان فشار باد آن‌ها را تنظیم کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا