اخبار خودرو

خودروی ارزان قیمت در چشم انداز تولید خودروسازان

با توجه افزایش قیمت قابل توجه خودروها و خارج از قاعده بالا رفتن نرخ‌ها در مدت اخیر، ارزان‌ترین خودروهایی که پیشتر برای قشر قابل توجهی از جامعه قابل خریداری بودند، اکنون گران قیمت محسوب شده و عملا بیشتر خانواده‌ها قادر به خرید این خودروها نیز نیستند. با نگاهی به سبد خودروسازان، مشخص است که اکنون حتی در بازار خودروی داخلی، قادر به انتخاب یک خودروی زیر ۱۰۰ میلیون تومان نیستیم و این به معنای حذف عدد بزرگی از خانواده‌ها خواهد بود. از این روی به نظر می‌رسد که باید خودروسازان به فکر ساخت یک خودروی ارزان قیمت برای پاسخگویی به عدد بزرگی از آمار جامعه باشند که اتفاقا از سوی مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت، نوید آن داده شده است.

معمار باشی، مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در این باره اعلام داشته است که خودروسازان در حال کار برای ساخت یک خودروی ارزان قیمت هستند که البته هنوز نمی‌توان تا زمان تولید نمونه اولیه آن در خصوص بازه قیمتی صحبت کرد.

وی در این خصوص توضیح می دهد: “تاکید سرپرست وزارت صمت بر این است که بتوانیم به صورت مستمر عرضه خودرو را داشته باشیم. به احتمال زیاد هر هفته یا هر دو هفته یک بار طرح های فروش فوق العاده خودرو را تا پایان سال خواهیم داشت. تعداد ۱۵۲ هزار دستگاه خودرو در فروش فوق العاده به دست مردم می‌رسد. ۱۱۰ هزار دستگاه برای ایران خودرو و ۴۲ هزار دستگاه برای سایپا خواهد بود.”

این مقام مسئول تاکید کرد: “در فروش‌های فوق العاده خوشبختانه تجربه ای که از طرح های قبلی داشتیم پیش از سررسید خودروها تحویل شده است. در مورد شرکت ایران خودرو حتی تحویل محصولات به ۲ ماه نیز نرسید. در خصوص شرکت سایپا نیز اکثر خودروها قبل از ۲ ماه تحویل داده شد و تعدادی نیز قبل از سررسید بود و تاخیری در این زمینه وجود نداشت.”

وی با اشاره به افزایش قیمت ها در بازار خودرو، خاطر نشان ساخت: “دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار این است که کشور در شرایط خاصی قرار دارد و انتظارات تورمی مردم بالا رفته است. بازارهای پیشرو از جمله بازار ارز و بورس شرایط خاصی پیدا کردند و همه این موارد روی بازار خودرو تاثیرگذار بود. خودرو نیز متاسفانه تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده و عده ای از مردم به خاطر حفظ ارزش پول خود به دنبال خرید خودرو هستند و این باعث متورم شدن بخش تقاضا شده است. بالاترین میزان فروش خودرو در کشور حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه در سال ۹۶ بود. الان حتی ۴ میلیون نفر برای خودرو ثبت نام می‌کنند و این نشان می‌دهد بخش زیادی از افراد که وارد بازار شدند به قصد مصرف آن نیست. آن ها می خواهند از خرید خودرو سود ببرند.”

معمار باشی تاکید کرد: “اگر برای کالایی تقاضا افزایش پیدا کند قطعا قیمت آن نیز بالا خواهد رفت. از جمله دلایل دیگر افزایش قیمت خودروها در بازار می‌توان به ناتوانی در پاسخگویی کامل به تقاضاها با توجه به تعهدات معوق خودروسازان اشاره کرد. ما با تقاضای انباشته ای مواجه بودیم که طی ۶ ماه آینده با افزایش طرح های فروش فوق العاده خودرو جبران خواهیم کرد.”

مدیر کل صنایع حمل و نقل وزارت گفت: “زیر ۱۲ هزار دلار خودرویی با استانداردهای مورد نظر ما نداریم. یک بار تاتاموتورز خودرویی با قیمت ۴ هزار دلار تولید کرد اما موفق نبود. خودروی پراید به دلیل این که زنجیره تامین گسترده ای داشت و تیراژ آن بالا بود ارزان قیمت در می‌آمد. خودروسازان برنامه هایی دارند تا محصولی با موتور کم مصرف و ابعاد مناسب در تیراژ بالا تولید کنند. این خودرو ارزان قیمت خواهد بود و عامه مردم توان خرید آن را خواهند داشت. تا زمانی که نمونه  اولیه خودرو تولید نشده باشد نمی‌توان درباره بازه قیمتی آن صحبت کرد. این پروژه به نظر می‌رسد تا آخر سال به تولید برسد. نمونه اولیه این خودرو قبل از سال ارائه خواهد شد و بعد طی یک بازه زمانی مشخص تولید انبوه آن شروع می‌شود.”

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا