اخبار خودرو

سایپا آریا ؛ نخستین کراس اوور بر پلت فرم ایرانی

سایپا آریا نخستین کراس اوور است که بر مگاپلت‌فرم ملی و ایرانی ساخته شده و باید آن را در کلاس C خودروها جای دهیم. پلت فرمی که این خودرو بر آن طراحی و تولید شده، همان پلت فرم SP100 سایپا است که پیشتر به آن پرداخته بودیم. اگر به خاطر داشته باشید سایپا آریا گروه خودروسازی سایپا، در مرداد ماه امسال رونمایی شد و در عرض مدت کوتاهی (چیزی کمتر از ۶ ماه)، اکنون از خط تولید خارج شده و به عرضه انبوه می‌رسد.

جالب است بدانید که این فاصله کوتاه از زمان رونمایی تا رسیدن به مرحله تولید انبوه، توانست رکورد کمترین فاصله زمانی از رونمایی تا ورود به خط تولید را به نام این خودروی کراس اوور تولید شرکت سایپا به ثبت برساند. پیش از این بسیاری از خودروهای داخلی با فاصله زمانی ۸ ماه تا ۲ سال از رونمایی، وارد خط تولید آزمایشی شده بودند.

سایپا آریا

چند روزی است که اجزای بدنه این خودروی کراس‌اوور آریا به فاز تولید وارد شده و برای مونتاژ آماده گردیده است.

سایپا آریا

همان طور که انتظار می رفت در تولید بدنه این خودروی جدید یعنی سایپا آریا نیز همان مکانزیم تولید شاهین را داریم و از متریال و ترتیب ساخت جدید سایپا در آن استفاده شده است. به علاوه چیزی که باعث سرعت بخشیدن به فرآیند تولید این خودرو شده، شباهت پلت فرم آن با شاهین سایپا است که پیش از این بر پلت فرم SP100 ساخته شده بود.

به نقل از سایپا نیوز؛ “در حال حاضر اولین کراس اوور از مگاپلت‌فرم ملی فرایند تولید خودروهای نمونه را طی می‌کند و در این مرحله با تولید ۲۶ دستگاه آریا در خط تولید، کارکنان خط هماهنگی لازم را برای مونتاژ این خودرو به دست می‌آورند و چیدمان خط با توجه به این خودرو سازگار می‌شود.”

سایپا آریا

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، از نیمه اول سال آینده‌ تولید این کراس‌اوور جذاب ایرانی با تیراژ انبوه و به صورت رسمی آغاز می‌شود و طبق وعده قبلی مدیران سایپا، در سال ۱۴۰۰ قدم بر جاده‌های کشور می‌گذارد.

همان طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، سایپا آریا دارای طراحی زیبا، مدرن و بسیار مطلوبی بوده و با توجه به ابعاد آن، یک خودروی عالی برای خانواده‌های ایرانی به شمار می‌آید.

سایپا آریا

آریا در تیپ فول دارای امکاناتی از جمله تهویه اتوماتیک، تریم داخلی چرم، فرمان کمکی برقی، سانروف، مالتی مدیا و نمایشگر لمسی، رهیاب ماهواره‌ای، دوربین و سنسور پارک عقب، سنسور نور، چراغ روشنایی روز، سامانه نمایش تعویض دنده GSI، سنسور پایش باد تایرها، رینگ آلومینیومی، دو کیسه هوا، ترمز ABS ، EBD و BAS، ساختار BCM، استارت دکمه‌ای، آینه برقی، سامانه ورود بدون کلید و… است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا