اخبار خودرو

قیمت خودرو در بازار به دنبال ایرادات شورای نگهبان از طرح واردات صعودی شد

در آخرین اخبار خودرو می خوانیم؛ یک فعال بازار خودرو اظهار داشت: بازار و قیمت خودرو تا روز چهارشنبه هفته گذشته با رکود نسبی مواجه بود اما به محض ایرادات شورای نگهبان از طرح آزادسازی واردات مجددا قیمت ها به حالت اولیه برگشته و رو به افزایش است.

کاظم محمدی نیکخواه با بیان اینکه بازار خودرو نسبت به ایرادات شورای نگهبان از طرح واردات واکنش نشان داده است،عنوان کرد: با هجمه ای که پس از تصویب طرح واردات خودرو در بازار ایجاد شد قیمت ها مقداری افت داشت و تا روز چهارشنبه هفته گذشته رکود نسبی در بازار برقرار بود اما با ایراداتی که شورای نگهبان از طرح مجلس گرفت مجددا قیمت ها به حالت اولیه برگشته و رو به افزایش است.

وی افزود: هفته گذشته معامله ای در بازار انجام نشد و اکنون نیز شرایط به قوت خود باقی است اما فروشندگانی که به محض هجمه واردات خودرو قیمت را پایین آورده بودند مجددا افزایش دادند.

این فعال بازار خودرو گفت: در حال حاضر خریداران و فروشندگان در انتظار سرانجام طرح واردات هستند اما مساله اصلی این هست که قیمت خودرو متناسب با نوسانات نرخ دلار تغییر می کند.

نیکخواه در خصوص ورود شورای رقابت در تعیین سقف واردات خودرو اظهار داشت: ورود شورای رقابت به این موضوع تاثیر خاصی ندارد چرا که بازار با عرضه و تقاضا پیش می رود و مداخله های شورای رقابت تا کنون جز اینکه در کف بازار تداخل ایجاد کرده و بازار را از حالت آزاد بودن خارج کرده نتیجه دیگری در بر نداشته است.

نیکخواه در واکنش به اظهارات رییس شورای رقابت مبنی بر اینکه در صورت آزادسازی واردات اجازه ورود هر خودرویی به کشور را نخواهیم داد، گفت: صحبت از واردات خودرو در شرایط کنونی مثل قصاص قبل از جنایت است چرا که هنوز اتفاق خاصی نیفتاده که بخواهیم در این باره اظهار نظر کنیم. در حال حاضر نه خودرویی وجود دارد و نه اجازه واردات آن داده شده است. لذا هر زمانی که طرح واردات پس از طی مراحل قانونی توسط هیأت دولت تصویب و اجرا شد می توان در این باره اظهار نظر کرد و سرمایه گذاران نیز با توجه به شرایط اقتصادی به سمت آن حرکت خواهند کرد کما اینکه شرایط اقتصادی جامعه در ۵ ماه آینده قابل پیش بینی نیست.

وی با تاکید بر ضرورت وجود یک متولی در صنعت خودرو تصریح کرد: متاسفانه صنعت خودرو ما درگیر مسائلی شده که هر کس از راه می رسد به خود اجازه اظهار نظر می دهد در حالی که این صنعت باید تنها یک متولی داشته باشد که در درجه اول اتحادیه نمایشگاه داران و واحدهای خدمات پس از فروش و تعمیرگاه ها هستند زیرا تجارب زیادی در این زمینه دارند.

این فعال بازار خودرو در پایان خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده واردات خودرو به بهبود بازار خودرو کمک بسیاری خواهد کرد اما سرانجام آن را باید به شرایط اقتصادی کشور واگذار کرد. 

از دست ندهید: شرایط گواهینامه پایه دو

منبع: خبر خودرو

نمایش بیشتر

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا