آموزش

شرایط و مدارک لازم برای گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

گواهینامه-بدون-کارت-پایان-خدمت

در صورتی که از آن دسته افرادی هستید که پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند، خبر خوب این است که دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت برای واجدین شرایط امکان‌پذیر شده است. اما باید دید شرایط و مراحل آن چگونه است.

در جلسه‌ای که در روز یک آذر سال ۱۳۹۶ با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، برای برخی از شرایط مشمولین خدمت سربازی تصمیمات جدیدی در زمینه‌ی نحوه اجرای برخی از مواد قانونی مرتبط با آن‌ها گرفته شد.

یکی از موضوعات مورد بحث در این جلسه، شرط وجود کارت پایان خدمت و یا معافیت از سربازی جهت دریافت گواهینامه پایه ۳ بود که در یکی از ماده‌های قانون بیمه شخص ثالث، این شرط حذف شده و نیروی انتظامی باید در اسرع وقت آن را اجرایی کند. در این بند از قانون بیمه شخص ثالث که قبل از این نیروی انتظامی به دلیلی مغایرت آن با قوانین دیگر به آن عمل نمی‌کرد. تصریح شده است: «اخذ گواهینامه رانندگی نیازمند کارت پایان خدمت و معافیت سربازی نیست.»

ابلاغیه ستاد نیروهای مسلح برای اجرای این قانون به شرح زیر است:

“بنا به ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است؛ از این پس قانون پیشین دریافت گواهینامه رانندگی مستند به ماده ۱۰ قانون خدمات وظیفه عمومی که دارا بودن کارت پایان خدمت را ضروری می‌دانست، ملغی شده است و تمام مشمولین خدمت سربازی قادر خواهند بود نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنند. البته بنا به ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی که در سال ۹۰ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ همچنان وظیفه‌ی تعقیب و دستگیری مشمولان غایب بر عهده نیروی انتظامی است و اجرای ماده‌ی ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث، نافی اجرای ماده ۵۸ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی نخواهد بود.”

از این رو نیروی انتظامی باید شرایط و زمینه‌ی لازم را در راستای اجرای این قانون حداکثر تا تاریخ ۱ آذرماه ۱۳۹۶ فراهم آورد و از این تاریخ نسبت به اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام کند.

نداشتن کارت پایان خدمت برای مردان، باعث می‌شود نتوانند بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی از جمله دریافت گواهینامه رانندگی را انجام دهند.

یکی از این فعالیت ها، دریافت گواهینامه رانندگی است. در گذشته، مردان برای این که بتوانند کارت گواهینامه خود را بگیرند، با کارت پایان خدمت و یا گواهی معافیت از خدمت (گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان) نیاز داشتند اما برای کاهش آمار تخلفات و و کاهش حوادث رانندگی، وزارت کشور شرط داشتن پایان خدمت یا معافیت را برای دریافت کارت گواهینامه حذف کرد و مردان اکنون می‌توانند بدون داشتن این مورد گواهینامه خود را دریافت کنند.

از ابتدای آذر سال ۱۳۹۶، دریافت گواهینامه با موافقت ستاد کل نیروهای مسلح، بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی برای کسانی که بعد از ۱۸ سالگی هنوز گواهینامه خود را دریافت نکرده اند، امکان‌پذیر شد. شرایط خاصی برای این افراد برای این افراد مدنظر است که در ادامه این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی بدون به کارت پایان خدمت سربازی

در حال حاضر این قانون برای افرادی که در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل نیستند و یا همچنان به سربازی نرفته‌اند اجرا نمی‌شود. فعلا تنها مشمولان در حال تحصیل در مقاطع مختلف و در هر رده تحصیلی و مشمولان غایبی که موفق به پرداخت جریمه خود شده‌اند، امکان گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت را دارند.

فرد مورد نظر باید دارای سن ۱۸ سال تمام باشد و طبق روند گذشته، باید برای دریافت گواهینامه رانندگی به یکی از آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه کند و در آن جا پرونده تشکیل دهد.
پس از به اتمام رساندن دوره‌های آموزشی تئوری و عملی، فرد باید در آزمون‌‌های مربوطه شرکت کند و پس از دریافت نمره کافی می‌تواند کارت گواهینامه خود را دریافت کند.

فرد مورد نظر باید دارای شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی نیز باشد. در بخش بعد در مورد مدارک لازم برای دریافت کارت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت صحبت می کنیم.

گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

مدارک لازم جهت صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

برای دریافت گواهینامه، پس از مراجعه به آموزشگاه رانندگی، تشکیل پرونده و قبولی در امتحانات مربوطه، برای دریافت گواهینامه باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • داشتن ۱۸ سال تمام با استناد به کارت ملی (دائمی یا داشتن گواهی صدور کارت ملی)
 • کپی پشت ورو از کارت ملی (در صورتی که شناسنامه جدید عکس دار دارید کارت ملی نیاز نیست)
 • اصل شناسنامه و کپی از صفحه اول (در صورت داشتن توضیحات یک برگ کپی از صفحه توضیحات)
 • ۸ قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ پرسنلی (زمینه روشن و با کیفیت مطلوب، بدون عینک و کلاه و برای بانوان با حجاب اسلامی)
 • کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس محل سکونت به صورت کامل)
 • گواهی اشتغال به تحصیل از موسسه و دانشگاه مربوطه (با مهر تاییدیه منطقه _ برای دانشجویان شهرستان‌های مورد تایید راهور ) به برگه همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی (دانشجویی)
 • ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع ذی‌الصلاح پزشکی (تکمیل فرم ثبت نام اولیه)
 • پرداخت تعرفه‌های قانونی از قبل تعیین شده به حساب‌های تعیین شده به نام شخص متقاضی (ارائه فیش های بانکی به آموزشگاه ) (در بعضی آموزشگاه‌ها با توجه به شرایط، می‌توان هزینه‌ی دریافت گواهینامه پایه سه را در خود آموزشگاه پرداخت کرد)
 • ارائه مدرکی مبنی بر گزارش گروه خونی از جمله کارت گروه خون صادره از مراکز پزشکی مجاز و یا هر نوع مدرکی از قبیل کارت پایان خدمت که گروه خونی متقاضی در آن درج شده باشد. در صورت نداشتن هیچ یک از این مدارک، می‌توانید فرم یا خود اظهاری متقاضی مبنی بر اطلاع از گروه خونی را تکمیل کنید. (برای دریافت فرم مربوط به آموزشگاه محل آموزش خود مراجعه کنید)
 • به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس‌دار و پرونده آموزشی (دریافت شده از اموزشگاه محل آموزش) به انضمام کاردکس برای شرکت در آزمون‌های آیین‌نامه الزامی است.

پس از تکمیل این مدارک، متقاضی باید پرونده خود را از آموزشگاه رانندگی تحویل گرفته و پس از مراجعه به پزشک‌ طرف قرار داد و تکمیل پرونده پزشکی، به آموزشگاه بازگردد تا مراحل بعدی صدور گواهینامه رانندگی تکمیل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند اجرای دوره‌های آموزشی مختلف، با مراکز آموزش رانندگی نزدیک خودتان تماس بگیرید.

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

در این بخش به مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت برای کسانی که می‌خواهند از این طریق اقدام به دریافت این کار کنند،می‌پردازیم. آگاهی از مراحل دریافت گواهینامه باعث می‌شود که از زمان اقدام برای دریافت آن آگاهی پیدا کنید و روند دریافت گواهینامه را راحت‌تر طی کنید.

به صورت خلاصه، مراحل ثبت نام برای گواهینامه به شرح زیر هستند:

 1. ثبت‌نام در آموزشگاه‌ها برای دریافت خدمات آموزش رانندگی و پرداخت هزینه ی ثبت نام گواهینامه (شرکت در کلاس‌های آموزشی آموزشگاه‌های رانندگی)
 2. شرکت در کلاس‌های نظری آموزشگاه‌های رانندگی (۶ جلسه آیین نامه و ۲ جلسه فنی هر جلسه به مدت دو ساعت)
 3. قبولی در آزمون آیین نامه مقدماتی از کتاب آیین نامه رانندگی ( این آزمون توسط مربی آیین نامه گرفته می‌شود و در صورتی که قبول نشوید باید دوباره در این آزمون شرکت کنید. برای ورود به مرحله بعد باید این آزمون را قبول شوید.)
 4. شرکت در کلاس‌های مهارت رانندگی با حضور مربی رانندگی ( تعداد ۱۲ جلسه هر جلسه به مدت ۲ ساعت)
 5. قبولی در آزمون مقدماتی مهارت (معمولا گرفته نمیشود ولی در صورت لزوم با حضور مربی رانندگی است)
 6. ثبت نام برای آزمایش انجام آزمایشات رانندگی ( اخذ فرم تکمیل مدارک، کاردکس ) از کاربر آموزشگاه رانندگی
 7. قبولی در آزمون آیین نامه که توسط آموزشگاه برگزار می‌شود ( در صورتی که بار اول در آزمون قبول نشوید، پس از گذشت یک هفته می‌توانید در این آزمون دوباره شرکت کنید
 8. قبولی در آزمون مهارت رانندگی که توسط مربی رانندگی گرفته می‌شود. در صورتی که هنرجو این آزمون را رد شود،تا سقف ۱۰ جلسه آموزش تکمیلی برای وی لحاظ می‌شود. در صورت عدم قبولی، هنرجو برای شرکت مجدد باید هزینه پرداخت کند. در صورتی که نیاز به جلسه های تکمیلی وجود داشته باشد، هنرجو باید از طریق آموزشگاه برای دریافت نوبت اموزش اقدام کند.

بعد از تکمیل مراحل بالا، هنرجو باید برای پرکردن فرم تعهد برای استفاده درست از گواهینامه، به آموزشگاه محل اموزشش مراجعه کند. پس از ثبت درخواست دریافت گواهینامه، کارت گواهینامه رانندگی پس از ۲۰ الی ۴۰ روز درب منزل تحویل داده می‌شود. کسانی که در روستاها زندگی می‌کنند، باید کارت گواهینامه خود را از پست بانک موجود در روستا دریافت کنند.

همین طور بخوانید:

گواهینامه پایه دو

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت

در صورتی که تمایل دارید مراحل مختلف دریافت گواهینامه رانندگی را انجام دهید، باید از هزینه‌های آن‌هم اطلاع داشته باشید. هزینه‌های ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی و دریافت گواهینامه رانندگی در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته‌اند و تبدیل به چالشی برای کشانی شده است که می خواهند رانندگی را فرا بگیرند.

با توجه به وضعیت اقتصادی متغیر کشور، ریز قیمت‌هایی که در ادامه به شما ارائه می‌شود می تواند با قیمت واقعی متفاوت باشد. قیمت‌های زیر همگی قیمت‌های حدودی هستند. برای اطلاع از قیمت‌های دقیق، می‌توانید به نزدیک‌ترین آموزشگاه به محل سکونت خود مراجعه کنید.

 • هزینه کلاس‌های تئوری آموزشگاه که بین ۱۵ الی ۱۷ ساعت خواهد بود: ۱۸۰ هزار تومان است
 • هزینه کلاس عملی آموزشگاه به همراه مربی که از ۲۰ تا ۲۵ ساعت با توجه به نیاز هنرجو، متغیر خواهد بود: ۸۰۰ هزار تومان است
 • هزینه تمبر که باید به حساب‌های جداگانه‌ای برای نیروی انتظامی و شهرداری واریز شود = ۴۰ هزار تومان است
 • هزینه مردودی در امتحان آیین نامه ( به ازای هر دفعه مردودی و آزمون مجدد ): ۳٫۰۰۰ تومان است

نکته: فاصله بین آزمون‌ها حداقل باید یک هفته‌ای باشد و پس از آن دوباره با پرداخت مبلغ مورد نظر برای مردود شدن آزمون، می‌توانید در آزمون شرکت کنید.

 • هزینه هر بار مردودی در آزمون عملی، ۱۰ هزار تومان است
 • هزینه مراجعه به چشم پزشک و آزمایشگاه معتمد برای تعیین گروه خونی ( با جزییات ) حدودا ۱۸۰٫۰۰۰ تومان است.

نکته: آدرس چشم پزشکی و آزمایشگاه‌های معتمد توسط خود آموزشگاه به شما داده خواهند شد.

 • هزینه خرید کتاب آیین نامه: ۲۰٫۰۰۰ تومان است.

در صورتی که نمی‌خواهید کتاب آیین‌نامه را تهیه کنید، می‌توانید آن را از منابع مختلف و به صورت رایگان دانلود کنید.)

حداکثر و حداقل هزینه دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت به صورت حدودی، ۱۰۰۰۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰۰۰ تومان است.
همان طور که در اول این بخش ذکر کردیم، برای اطمینان بیشتر می توانید به آموزشگاه‌های موجود در محله و شهر خود مراجعه کنید تا از قیمت‌های دقیق اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

آیا گرفتن گواهینامه برای افرادی که خدمت سربازی خود را نرفته‌اند و مشغول تحصیل نیستند، امکان‌پذیر است؟

خیر. یکی از شرایط دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت، داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و یا معافیت از خدمت است.

آیا روند دریافت گواهینامه بدون داشتن پایان خدمت با روند قبلی متفاوت است؟

خیر. تنها تفاوتی که دارد این است که دیگر نیازی به تحویل مدارک مربوط به کارت پایان خدمت نیست و تنها گواهی اشتغال به تحصیل و یا سند معافیت لازم است.

دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت چند روز طول می‌کشد؟

پس از تکمیل فرآیندهای لازم در آموزشگاه، و ارسال مدارک، دریافت گواهینامه بین ۲۰ تا ۴۰ روز طول می‌کشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا