مقالاتکمک راننده

هزینه تعویض پلاک خودرو، میزان افزایش و نحوه پرداخت

زمانی که به هر ترتیبی برای خرید یا فروش خودرو اقدام می‌کنید، یکی از مراحلی که باید حتما پشت سر بگذارید، تعویض پلاک خودرو است و معمولا برای افراد این سوال وجود دارد که هزینه تعویض پلاک خودرو چقدر است؟ این هزینه نیز مانند سایر هزینه‌های رایج در کشور، سال به سال همگام با تورم و تغییر نرخ ها، دستخوش تغییراتی می‌شود و عجیب نیست که با افزایش نرخ آن روبرو باشیم.

هزینه تعویض پلاک خودرو چقدر است؟

هزینه تعویض پلاک خودرو به طور مثال هزینه تعویض پلاک پراید در سال ۱۴۰۰، با ۱۶۰ هزار تومان افزایش نسبت به سال ۹۸، ۲۶۰ هزار تومان در سال جدید است. روش پرداخت قیمت تعویض پلاک چیست؟ طبق انتظار، پرداخت هزینه تعویض پلاک با استفاده از دستگاه کارتخوان در محل خواهد بود. به این شکل در صورتی که متصدی درخواست وجهی نقد اضافه بر این موضوع داشت، لازم است بدانید که موضوع کاملا غیرقانونی بوده و شما وظیفه ای در قبال پرداخت مبلغ بیشتر نخواهید داشت.

مرور می کنیم؛

برای تعویض پلاک لازم است که به وب سایت راهور ۱۲۰ مراجعه کرده و نوبت خود را دریافت کنید. سپس به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه داشته و ضمن ارائه مدارک و تحویل پلاک قدیمی، منتظر صدور یا بازیابی پلاک جدید باشید. واریز وجه و ارائه گواهی بازدید فنی نیز متعاقبا انجام خواهد شد.

لازم است که شما اصل سند فروش کارخانه، اصل کارت شناسایی خودرو،  اصل سند مالکیت خودرو، اصل شناسنامه جدید و کارت ملی فروشنده یا نماینده قانونی شخص فروشنده، اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر، برگه عدم خلافی، اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه، اصل کارت معاینه فنی معتبر (برای خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آنها سپری شده باشد) را نیز همراه داشته باشید.

هزینه تعویض پلاک خودرو

توصیه‌های مهم

پیش از مراجعه به مراکز و اقدام به پرداخت هزینه تعویض پلاک، این موارد را در نظر داشته باشید:

• کلیه هزینه‌ها در این مراکز تنها از طریق کارت بانکی پرداخت خواهد شد. با این حساب در زمان مراجعه، لازم است باید کارت بانکی با موجودی کافی همراه داشته باشید.

• نیاز به تسویه حساب عوارض شهرداری نیست. تسویه حساب عوارض شهرداری برای دفاتر اسناد رسمی و در زمان انتقال سند لازم است.

• خلافی خودرو از طریق دستگاه POS موجود در مرکز تعویض مربوطه پرداخت می‌شود. این دستگاه‌ها مجهز به بارکدخوان هستند. بنابراین نیازی به تسویه خلافی پیش از مراجعه به به این مراکز وجود ندارد.

• آیا حق انتخاب پلاک زوج و فرد وجود دارد؟ انتخاب زوج یا فرد بودن پلاک به صورت کاملا تصادفی است و هیج‌گونه حق انتخابی برای دارندگان خودروها وجود ندارد.

• در زمان انتقال پلاک در صورتی که خریدار چند پلاک آزاد داشته باشد، از وی سوال می‌شود که مایل است کدام پلاک بر روی خودرو موردنظر نصب شود.

• در صورتی که خریدار پلاک آزاد داشته باشد، اما در مرکزی که به آن مراجعه نموده، این پلاک وجود نداشته باشد، باید یکی از دو روش زیر را دنبال کند:

۱. مدارک خودرو پس گرفته شود و خریدار به همراه فروشنده به مرکزی مراجعه کنند که پلاک آزاد در آنجا قرار دارد.

۲. خریدار مبلغ ۵۰ هزار تومان پرداخت کند تا پلاک آزاد در مرکز تعویض پلاک قبلی قیچی شده و در مرکز فعلی یک پلاک جدید با همان شماره صادر شود. این فرایند حدودا ۱ ساعت زمان می‌برد.

از دست ندهید: مدارک لازم برای گواهینامه پایه ۲

پیشنهاد مطالعه:

خلافی ماشین با کد ملی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا