مقالات

گواهینامه موتورسیکلت ؛ شرایط و مدارک لازم

شرایط دریافت گواهینامه موتورسیکلت

متاسفانه برخی از موتورسیکلت سواران در سطح کشور بر این باور اشتباه هستند که موتورسیکلت سواری آن قدرها نیاز به دریافت گواهینامه رانندگی ندارد و بدون توجه به این موضوع، خسارت های قابل توجهی برای خود و دیگران به وجود می آورند. در حالی که اخذ گواهینامه موتورسیکلت از همان درجه اهمیت گرفتن گواهینامه معمولی خودرو برخوردار است و حتی شاید به دلیل ریسک های بالای رانندگی با موتور، این گواهینامه و آموزش های مربوط به آن، به مراتب مهم تر باشد. از یاد نبریم که حضور در تصادفات بدون داشتن گواهینامه، پیکان تقصیر را به سمت فرد بدون گواهینامه خواهد برد و خساراتی نیز از سوی شرکت بیمه پرداخت نمی شود.

از این روی به نظر می رسد که به دلایل مختلفی از جمله رعایت قوانین و مقررات، رانندگی ایمن تر، حفاظت از جان خویش و سایر افراد و جلوگیری از خسارات مادی، باید موضوع گرفتن گواهینامه موتورسیکلت را بسیار جدی تلقی کرد.

شرایط ثبت نام گواهینامه موتورسیکلت

قوانین جدید گواهینامه موتور سیکلت چیست؟ برای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت همین طور گواهینامه موتورسیکلت بانوان، نیز باید همچون شرایط گواهینامه خودرو، ۱۸ سال تمام را داشته باشید. پس از آن ثبت نام در آموزشگاه های رانندگی موتور و پشت سر گذاشتن موفق آزمون تئوری و عملی شهر، زمینه ساز اخذ این گواهینامه خواهند شد.

مراحل گرفتن گواهینامه موتورسیکلت

مراحل اخذ گواهینامه موتورسیکلت شامل موارد زیر می شود. برای انتخاب آموزشگاه مخیر خواهید بود و بهتر است برای راحتی، آموزشگاهی نزدیک به محل زندگی یا محل کار خود انتخاب کنید تا رفت و آمد شما جهت شرکت در کلاس ها، تسهیل گردد. همین طور توصیه می‌کنیم در نهایت با پیگیری گواهینامه، سریع‌تر آن را تحویل بگیرید.

گام اول: ابتدا باید ثبت نام گواهینامه موتورسیکلت را انجام دهید.

گام دوم: پس از آن در یکی از کلاس های آیین نامه رانندگی شرکت کرده و آزمون مقدماتی آیین نامه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

گام سوم: در کلاس های عملی موتورسواری شرکت کرده و اصول آن را به خوبی بیاموزید.

گام چهارم: در این مرحله باید در آزمون دوم که از آن به نام آزمون اصلی آیین نامه یاد می شود، شرکت کرده و نمره حد نصاب را به دست بیاورید.

گام پنجم: اکنون زمان آزمون اصلی یعنی امتحان عملی گواهینامه رانندگی موتورسیکلت می رسد که باید در آن کاملا موفق ظاهر شوید.

گام ششم: در نهایت می توانید برای رسیدن گواهینامه خود درب منزل، منتظر بمانید.

مراحل گرفتن گواهینامه موتورسیکلت

مدارک لازم برای گواهینامه موتور ۱۴۰۰

مدارک لازم برای گواهینامه موتور شامل موارد زیر می شوند:
 • کارت ملی و یک نسخه کپی از آن
 • ۸ قطعه عکس ۳ * ۴ (لازم است که عکس گواهینامه جدید بوده و حتما با چهره فعلی شما مطابقت کامل داشته باشد. در غیر این صورت از شما خواسته می شود که عکس دیگری ارائه دهید.)
 • شناسنامه و یک نسخه کپی از آن
 • فرم تکمیل شده درخواست گواهینامه (باید اطلاعات به درستی و با دقت در این فرم وارد شود.)

مدارک لازم برای گواهینامه موتورسیکلت

لازم است که حتما مدارک لازم برای گواهینامه را به درستی آماده کرده و بهتر است که آن ها را در یک پوشه قرار دهید. به این صورت ریسک گم شدن مدارک و تاخیر در پیشبرد کارهای گرفتن گواهینامه، به حداقل می رسد.

نکته: لازم به یادآوری است که اخذ گواهینامه موتورسیکلت مانند گواهینامه پایه ۳ و سایر انواع گواهینامه ها، برای افراد زیر ۱۸ سال میسر نیست و هر گونه وعده ای از سوی اشخاص در این خصوص، فریب و کلاهبرداری محسوب می شود. همین طور رانندگی موتور برای افراد بدون گواهینامه یا کمتر از این سن، غیرمجاز بوده و مشمول جریمه خواهد شد.

از دست ندهید: شرایط گواهینامه پایه دو

گواهینامه موتورسیکلت اینترنتی

طبق اظهارات صورت گرفته از سوی رئیس پلیس راهور ناجا، به زودی گواهینامه موتورسیکلت اینترنتی را خواهیم داشت. سردار سید کمال هادیانفر با اشاره به کمبود آموزشگاه‌های رانندگی موتور سیکلت عنوان ساخت: “در گذشته به این حوزه توجه کمی شده است، روند جدیدی را پیگیری کرده ایم که با نقل و انتقال و تعویض پلاک به صورت اینترنتی شروع شده و می‌خواهیم صدور گواهینامه موتور نیز به صورت مجازی و از طریق آموزشگاه‌های مجازی انجام شود.”

وی افزود: “اگر این اقدام انجام شود سرعت دریافت گواهینامه بسیار بالاتر خواهد رفت همچنین در حال حاضر نیز به تمام آموزشگاه‌های رانندگی کشور ابلاغ کرده ایم که اگر آمادگی دارند علاوه بر انجام مراحل گواهینامه خودرو، گواهینامه موتورسیکلت نیز صادر کنند.”

این مقام مسئول تاکید کرد: “به نظر بنده کمبود آموزشگاه‌های رانندگی موتور سیکلت را داریم و امسال این تعداد را افزایش خواهیم داد.”

نکته: شما می توانید در صورت تسلط بر رانندگی با موتورسیکلت، در کلاس های عملی شرکت نکرده و با پشت سر گذاشتن موفق آزمون اولیه و اصلی آیین نامه، در آزمون عملی شهر موتور شرکت کنید. البته دقت داشته باشید که لزوما تسلط بر موتورسواری، ضامن قبولی در این آزمون عملی نبوده و باید جزئیات و ریزه کاری هایی را به خوبی بدانید.

گرفتن گواهینامه موتورسیکلت

گواهینامه المثنی موتورسیکلت

لازم به توضیح است که برای دریافت گواهینامه المثنی موتورسیکلت باید همان فرایند مشابهی که جهت گرفتن گواهینامه المثنی معمولی طی می‌کنیم، را دنبال کرد. لازم به ذکر است که در صورت همراه نداشتن گواهینامه، مشمول طرح موتوریار شده و ضمن متوقف شدن توسط پلیس، باید وظایف موتوریار را به انجام برسانید.

همین طور بخوانید: هزینه گرفتن گواهینامه

سوالات متداول

آیا موتورسیکلت گواهینامه می خواهد؟

قطعا پاسخ به این سوال مثبت است و برای رانندگی با موتورسیکلت، نیاز به گواهینامه خواهید داشت.

گواهینامه موتورسیکلت از چند سالگی است؟

گواهینامه موتورسیکلت از ۱۸ سالگی به بعد قابل دریافت خواهد بود.

آیا گواهینامه‌ها موتورهای برقی و بنزینی با هم فرق دارد؟

گواهینامه موتور برقی با موتور معمولی فرق دارد؛ همچنین گواهینامه‌ها به حجم سیلندر و سی‌سی موتورها بستگی دارد؛ در حال حاضر ما فقط برای موتورسیکلت‌های زیر ۲۰۰ سی‌سی گواهینامه صادر می شود و برای رانندگانی که بخواهند با موتورسیکلت‌های بالای ۲۰۰ سی‌سی رانندگی کنند،حداقل سن‌ ۲۳ سال قید شده و این افراد باید ۳ سال از دریافت گواهینامه اولیه‌ موتورسیکلت را سپری کرده باشند.

نمایش بیشتر

۲ دیدگاه

 1. با سلام و وقت بخیر
  آموزشگاه رانندگی موتورسیکلت پیشتاز در محدوده ی تهران پارس شرقی آماده ی ارائه ی خدمات اخذ گواهینامه به متقاضیان گرامی میباشد .
  کلاسهای آیین نامه آنلاین و غیر حضوری است و تعیین روز و ساعت ۵ جلسه کلاس عملی به انتخاب هنرجو صورت میگیرد پس نگران کمبود وقت نباشید .
  جهت کسب اطلاعات بیشتر 👇
  ۷۶۷۹۴۸۵۳
  ۷۶۷۹۴۳۸۸

 2. با سلام و وقت بخیر
  آموزشگاه رانندگی موتور سیکلت بهکام موتوردر ورزشگاه تختی آماده ارائه خدمات اخذ به هنرجویان می باشد.
  کلاس های آیین نامه۵جلسه به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود و تعیین ساعات کلاس عملی به انتخاب هنرجو صورت میگیرد.

  شماره تماس :۳۳۲۲۷۵۵۴_۳۳۲۲۷۵۵۶

  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا