پیشنهاد سردبیر

جریمه نداشتن گواهینامه ۱۴۰۱ چقدر است؟

اگر تا به حال به دلایل مختلفی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شده باشید، احتمالا می‌دانید نخستین چیزی که پلیس از شما می‌خواهد ارائه گواهینامه خواهد بود. عدم ارائه این مدرک، موجب جریمه نداشتن گواهینامه خواهد شد و باید بابت آن مبلغی را به عنوان جریمه در لیست خلافی خودروی خود متحمل شوید. البته در برخی موارد نیز که به طور کلی فرد فاقد گواهینامه بوده و در استعلام پلیس، این مورد اثبات شود، خودرو به کلی متوقف شده و به پارکینگ راهنمایی و رانندگی انتقال خواهد یافت.

مبلغ جریمه نداشتن گواهینامه ۱۴۰۰ چقدر است؟

جریمه رانندگی بدون گواهینامه ۱۴۰۰ چقدر است؟ جریمه نداشتن گواهینامه موتور در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ جریمه نداشتن گواهینامه چقدر است؟ در صورتی که دارای گواهینامه بوده، اما آن را به هر دلیلی به همراه نداشته باشید، مبلغ جریمه نداشتن گواهینامه به اندازه ۵۰ هزار تومان تعریف شده است و جریمه آن با کد ۲۱۱۱ شناخته می‌شود. این موضوع در خصوص انواع گواهینامه رانندگی صادق است.

اما مشکل اساسی زمانی شکل خواهد گرفت که فرد به کلی فاقد گواهینامه بوده و اقدام به رانندگی با خودرو یا موتورسیکلت نماید. به این ترتیب ماجرا تنها به پرداخت مبلغ جریمه نداشتن گواهینامه منتهی نخواهد شد. این موضوع در کشورهای مختلف و در زمان گردشگری با نداشتن گواهینامه بین المللی نیز قابل توجه خواهد بود.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول

گاهی اوقات افراد هنوز به سن قانونی گواهینامه نرسیده و گاهی اوقات با داشتن این سن، هنوز گواهینامه ندارند. مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول، در صورتی که مشکلی برای سایر افراد به وجود نیاورده و تصادف منجر به جرح یا فوت وجود نداشته باشد، به جریمه نقدی و منع از دریافت گواهینامه برای یک سال، منتهی خواهد شد. البته با در نظر گرفتن مواد کیفری زیر، حساسیت موضوع را بیشتر درک خواهید کرد:

رانندگی بدون داشتن گواهینامه یا گم شدن گواهینامه رانندگی، جرم کیفری محسوب شده و مشمول ۲ تا ۶ ماه حبس خواهد بود. این موضوع در صورتی راننده در حادثه رانندگی حضور داشته باشد، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. در صورتی که راننده در حادثه رانندگی بی‌تقصیر باشد، تنها مورد جرم اول بابت رانندگی بدون گواهینامه مطرح خواهد بود و در صورتی که مقصر شناخته شود، در واقع ارتکاب دو جرم برای وی ثبت خواهد شد. این موضوع در صورت نداشتن گواهینامه که گاهی اوقات با پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و خرید دوباره آن مرتفع می شود نیز قرابت دارد.

جریمه خودرو

ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی

“هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، نماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد و به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

همین طور بخوانید: شرایط گواهینامه پایه دو

نکته ۱: مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود.

نکته ۲: در صورتی که شخصی با داشتن گواهینامه موتورسیکلت، نسبت به رانندگی با وسایل نقلیه موتوری دیگر اقدام کند، مرتکب تخلف شده است. لازم به ذکر است که با این افراد مطابق قوانین و مقررات برخورد خواهد شد. در نظر داشته باشید با وجود این ‌که امکان صدور حکم حبس وجود دارد، قاضی اجازه داده است حکم به حبس او صادر نماید اما در حال حاضر طبق مواد دیگری از قانون این حبس به جزای نقدی تبدیل شده است. میزان جزای نقدی جرایم مربوط به رانندگی از جمله رانندگی بدون گواهینامه هر سال در قانون بودجه مشخص می‌شود.

نکته ۳: در برخی مواقع نیز افراد بنا بر حکم دادگاه از رانندگی منع شده‌اند و رانندگی این افراد تخلف محسوب شده و مستوجب پیگرد قانونی خواهد بود. البته غالبا این محدودیت‌ها دائمی نبوده و با سپری شدن زمانی، برطرف خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: معاینه پزشکی گواهینامه

جریمه نداشتن گواهینامه موتور سیکلت

در صورت همراه نداشتن گواهینامه موتورسیکلت، باید خود را برای به تن کردن لباس همیار پلیس و ساعاتی انجام وظایف پلیس‌های راهنمایی و رانندگی در بخش کنترل وضعیت موتورسیکلت‌ها، آماده کنید. به جز این در صورتی که به طور کلی راکب فاقد گواهینامه موتورسیکلت باشد؛ وسیله نقلیه وی توقیف شده و مشمول جریمه نیز خواهد شد. از این روی اهمیت زیادی دارد که حتما برای استفاده از موتورسیکلت نیز چون سایر وسایل نقلیه، نسبت به اخذ گواهینامه موتورسیکلت اقدام کرده باشید.

همین طور بخوانید: هزینه گرفتن گواهینامه

تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه

در صورتی که فردی بدون طی کردن مراحل اخذ گواهینامه، رانندگی کرده و در این حین موجب مرگ و فوت شخصی شود، چه خواهد شد؟ در این حالت آن را قتل شبه عمد نامیده و شخص ملزم به پرداخت دیه خواهد شد. اما در نظر داشته باشید که اگر فرد دارای مهارت رانندگی باشد، این کار او قتل عمد محسوب نخواهد شد، تنها در صورتی که فرد دارای مهارت رانندگی نبوده و به دلیل عدم مهارت، موجب فوت شخصی شود، به جز جریمه بابت نداشتن گواهینامه و پردخت دیه به بیش از دو سال حبس نیز محکوم خواهد شد.

از دست ندهید:

خلافی ماشین با کد ملی

به علاوه در چنین شرایطی ممکن است که دادگاه فرد را برای مدت یک تا پنج سال راننده را از حق رانندگی یا حتی تصدی وسایل نقلیه محروم سازد. با این حساب لازم است که حتما نسبت به جریمه همراه نداشتن گواهینامه دقت داشته باشید. همین طور در صورتی که گواهینامه موتور خود را گم کرده‌اید، حتما در کمترین زمان نسبت به دریافت گواهینامه المثنی موتورسیکلت اقدام کنید تا با چنین مشکلاتی مواجه نباشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا