پیشنهاد سردبیر

آیا استعلام خلافی خودرو با کد ملی میسر است؟

با توجه به کاربردی که کد ملی در بیشتر خدمات شهروندی دارد، استعلام خلافی خودرو با کد ملی نیز مورد پرسش بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه بوده که مایل هستند با استفاده از آن، به راحتی ریز خلافی و جرایم رانندگی خود را مشاهده کنند. لازم به توضیح است که مشاهده خلافی خودرو با کد ملی، چه از طریق حضوری یا به کمک روش‌های استعلام آنلاین، امکان پذیر نیست. اما ببینیم علت آن چیست و چرا نمی‌تواند با استفاده از کد ملی، ریز جرایم را مشاهده کرد.

نحوه استعلام خلافی خودرو با کد ملی

همان طور که اشاره کردیم استعلام خلافی خودرو از طریق کد ملی، میسر نیست و دارندگان وسایل نقلیه باید حتما به شماره پلاک یا کد VIN وسیله نقلیه خود اعم از خودرو یا موتورسیکلت، ماشین‌های سنگین و … دسترسی داشته باشند. اگر چه استعلام خلافی خودرو با پلاک میسر است، اما چنین چیزی با استفاده از کد ملی تعریف نشده است. در نظر داشته باشید که خودرو و خلافی‌های آن، بر مبنای شماره پلاک و کد VIN که شماره‌هایی منحصر به فرد برای هر خودرو هستند، ثبت شده و ارتباط مستقیم با کد ملی مالک خودرو ندارند. چه بسا که راکب و راننده، شخصی متفاوت از مالک بوده و ثبت خلافی برای کد ملی اشخاص، محل و توجیه قانونی نیز نخواهد داشت.

همین طور استعلام خلافی خودرو در مناطق آزاد و نیز خلافی خودرو کیش با کد ملی میسر نخواهد بود.

بخشش خلافی خودرو

استعلام ریز خلافی خودرو با کد ملی با شماره پلاک

اما خبر خوب این است که شما با داشتن شماره پلاک خودروی خود، می‌توانید نسبت به استعلام خلافی با کدملی اقدام کرده و ریز جرایم را به این ترتیب از طریق وب سایت پلیس راهور و همین طور اپلیکیشن‌های خلافی خودرو، دنبال کرده و نسبت به پرداخت تکی یا یک جای جرایم اقدام کنید.

چرا نمی‌توان از طریق کد ملی، لیست خلافی را مشاهده کرد؟

با در نظر گرفتن این که کد ملی افراد، ارتباطی با هویت خودرو و رفتارهای راننده ندارد، نمی‌تواند از کد ملی به عنوان مسیر ارتباطی میان جرایم رانندگی و ثبت تخلفات، استفاده کرد. از این روی پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، چنین چیزی را تعریف نکرده و هیچ گونه خلافی بر کد ملی افراد، ثبت نمی‌شود. با توجه به عدم ثبت خلافی برای کد ملی، عجیب نیست که امکان استعلام خلافی به این ترتیب وجود نداشته باشد.

همین طور بخوانید: مهلت پرداخت جرایم رانندگی

روش‌های جایگزین خلافی ماشین با کد ملی

برای مشاهده ریز خلافی خودرو، می‌توانید از طریق پلاک و کد VIN اقدام کرده و به روش‌هایی چون مراجعه به مراکز پلیس ۱۰+، استعلام خلافی با کد ملی از طریق شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸، مشاهده خلافی از طریق پیامک به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، کد دستوری #۱۱۰*، وب سایت راهور ۱۲۰ و همین طور اپلیکیشن‌های خلافی خودرو، متوصل شوید.

جریمه معاینه فنی

سوالات مهم

آیا امکان استعلام ریزخلافی خودرو از طریق کد ملی وجود دارد؟

خیر، چنین امکانی تعریف نشده است و باید از روش‌های جایگزین و استفاده از پلاک و VIN خودرو، اقدام کنید.

برای دریافت خلافی خودرو چه مدارکی لازم است؟

جهت مشاهده ریز جرایم خودرو، به پلاک و کد VIN نیاز خواهید داشت.

استعلام خلافی خودرو با کدملی با شماره پلاک چطور انجام می‌شود؟

در واقع این روش تنها با استفاده از شماره پلاک خودرو بوده و کد ملی دخالتی در نتیجه ندارد.

همین طور بخوانید: استعلام معاینه فنی خودرو با پلاک

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا